Karizma Haber-karizmahaber.com

Erdoğan’ın ziyareti öncesi asılmıştı. Hacıbektaş Derneği’ne asılan ‘üç maymun’a gece yarısı operasyonu

14 Ağustos 2022 - 0:15
Erdoğan’ın ziyareti öncesi asılmıştı. Hacıbektaş Derneği’ne asılan ‘üç maymun’a gece yarısı operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Hünkar Hacıbektaş Derneği’ne asılan ‘üç maymun’ afişi gece yarısı indirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Hünkar Hacıbektaş Derneği’ne asılan ‘üç maymun’ afişi gece yarısı indirildi. Hünkar Hacıbektaş Derneği Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu oalyla ilgili “Polisin yaptığını düşünüyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın ziyareti öncesi asılan ‘üç maymun’a gece yarısı operasyonu

İlk kez Hacı Bektaş-ı Veli etkinliklerine katılacak olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün ziyaret edeceği Nevşehir’de bulunan Hünkar Hacı Bektaş Kültür, Eğitim ve Dayanışma Derneği binasına dün görmemek, işitmemek ve konuşmamak anlamına gelen ‘üç maymun’ afişi asıldı.

Derneğin danışma kurulu başkanı Recai Aksu ve ikinci başkanı Mustafa İncesu tarafından asılan pankartın altında Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok’un kitap kapakları yer aldı.

Polisler dün “Şikayet ve hakaret var” diyerek pankartı indirmek için derneğe geldi ancak dernek yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerden sonra afişe müdahale etmeden dernek binasından ayrıldı.

‘POLİSİN YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

TELE1’e konuşan Hünkar Hacıbektaş Derneği Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu söz konusu afişin gece yarısı kaldırıldığını açıkladı, “Dün gece geç saatlere kadar o pankartı kaldırmamız için dolaylı ve dolaysız adeta ‘baskı’ yaptılar. Biz de kaldırmayacağımızı söyledik. Polisin yaptığını düşünüyoruz” dedi.

Aksu uygulamaya “Üç maymundan korkmak! Demokrasi şehitleri Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok’un da aralarında olduğu kitap kapaklarından korkmak! Geldiğimiz durum bu! Bu demokrasi olamaz! Biz kimseye hakaret etmedik! Anayasal hakkımız ihlal edilmiştir. Bu Türkiye’ye yakışmıyor! Bu zihniyet kabul edilemez! Biz korkmuyoruz!” diye tepki gösterdi.

“KİM VE KİMLER RAHATSIZ

Olayla ilgili dün derneğin danışma kurulu başkanı Aksu “Birileri rahatsız oldu” ifadelerini kullanırken, derneğin ikinci başkanı İncesu ise şunları söylemişti:

“Polisler geldi, ilk etapta, kaldırılmak istendi, ‘Şikayet var, hakaret var’ dendi. Emniyetten gelen görevlilere ‘Burada yasal olmayan bir şey yok, internette binlerce bu üç maymun var, bu kitaplarda yasal kitaplar. Ben de rahmetli Uğur Mumcu’nun, Uğur Abi’nin yolundan giden bir gazeteciyim’ dedim. Gelen polisler üstleriyle konuştular ve gittiler. Cumhurbaşkanı yarın Hacıbektaş’a geliyor. Demokrasi Şehitleri Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok’unda aralarında olduğu yazarların kitap kapaklarından neden korkulur! Üç maymundan, bu kitaplardan kim ve kimler rahatsız! Yorum sizin!”

Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’nde Muharrem orucunu açan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 13 Ağustos’ta başlayacak olan Hacı Bektaş-ı Veli etkinliklerine katılacağı açıklanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.