Karizma Haber-karizmahaber.com

Erdoğan’ın müttefiki Perinçek’ten iktidara flaş çıkış. Yağma düzeni kurmuşlar

09 Mayıs 2022 - 10:10
Erdoğan’ın müttefiki Perinçek’ten iktidara flaş çıkış. Yağma düzeni kurmuşlar

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye politikalarına

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de “13 ayrı bölgede yerel meclis” kurulacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Perinçek “Bazı Türk şirketleri yağma düzeni kurmuşlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müttefiki Perinçek’ten iktidara flaş çıkış. Yağma düzeni kurmuşlar

Milli Gazete’nin haberine göre, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de “13 ayrı bölgede yerel meclis” kurulacağı yönündeki açıklamasına gösterdi. Perinçek “Bu proje, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda bir takım soru işaretleri getiriyor. Türkiye açısından da son derece ciddi ve tehlikeli bir süreci tetikliyor” dedi.

İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine gönderdiği videolu mesajda  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislerde yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN CİDDİ TEHLİKE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yerel meclis’ planına AKP’nin müttefiki Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, şu eleştirilerde bulundu:

“Bu proje yeni bir egemenlik alanı yaratıyor. Projenin uygulandığı topraklar, Suriye-Arap cumhuriyetine ait olan topraklardır. Bu proje, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda bir takım soru işaretleri getiriyor. Türkiye açısından da son derece ciddi ve tehlikeli bir süreci tetikliyor. Hükümetin niyeti başka olabilir ama girişilen uygulama sonuç itibarıyla Türkiye için son derece ciddi tehlikeleri barındırmaktadır.”

“BAZI TÜRK ŞİRKETLER YAĞMA DÜZENİ KURMUŞ”

Perinçek “Burada birtakım kantonlar kuruluyor. Orada yerel meclislerin yönetimi altında birtakım kantonlar, hatta bunlara hükümetçikler ve devletçikler de diyebiliriz. Bu yerel meclisler, Suriye devletine bağlı olan yerel idareler değil, bunlar Suriye devletine ve Suriye hükümetine muhalif olan, meşru olan Birleşmiş Milletler tarafından ve bütün dünya tarafından meşruluğu kabul edilen Suriye hükümetine muhalif olan birtakım unsurların yönetiminde olan meclisler” dedi.

“O unsurlara hemen dikkat çekelim” diyen Perinçek “Bunlar Türkiye devleti tarafından ve Birleşmiş Milletler tarafından terör listesinde bulunan bazı terör örgütleri. Kısmen ve bu bölgelerde birtakım yağma unsurları faaliyet halinde. Türkiye’den oraya gitmiş olan bazı şirketler doğrudan doğruya bir yağma düzeni kurmuş durumda” diye konuştu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek “O bölgenin bakırlarını, o bölgenin zeytin ağaçlarını söküp Türkiye’de mobilya malzemesi olarak satmak gibi. Üretimle ilgisi olmayan bir yağma ekonomisi de oluşturulmuş oluyor. Bu kantonlarda bir yandan o terör örgütlerini iktidar yapıyor, onların iktidarını pekiştiriyor, bir yandan da bu yağmacı zümrenin kurduğu talan ekonomisine hizmet ediyor” dedi.

kaynak: yeniçağ<

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.