Karizma Haber-karizmahaber.com

Erdoğan’ın İsrail videosu elden ele dolaşıyor.

18 Ağustos 2022 - 19:36
Erdoğan’ın İsrail videosu elden ele dolaşıyor.

Erdoğan’ın İsrail videosu elden ele dolaşıyor. Ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail’le olumlu bir şeyi düşünemem demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte İsrail ile ilgili yaptığı açıklamalar iki ülkenin arasında normalleşmenin başlamasıyla sosyal medyada elden ele dolaştı.

Haber Giriş: 18 Ağustos 2022 Perşembe – 19:21
Son Güncelleme: 18 Ağustos 2022 Perşembe – 19:22
Takip Et

Ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail’le olumlu bir şeyi düşünemem demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail videosu elden ele dolaşıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki İsraille ilgili sözlerini paylaştı.

Odatv’de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog arasında son dönemde gelişen diyalog, ikili ilişkilerin yeniden en üst düzey diplomatik ilişkilere kavuşturulması kararını getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişte İsraille ilgili yaptığı konuşmayı paylaşarak, “Bir sözünüzün de arkasında durun ya da arkasında duramayacağınız sözler etmeyin” dedi.

Erdoğan o dönem yaptığı konuşmada, “İsrail şu anda terör estiriyor. Ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail’le olumlu bir şeyi düşünemem. İsrail barışı tehdit eden bir ülkedir. Hiçbir zaman barış yanlısı olmamıştır. Zulmetmeye devam etmektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

İSRAİL’LE ADIM ADIM NORMALLEŞMEYE…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 7 Temmuz 2021’de göreve gelen yeni İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog arasında gelişen diyalog, Türkiye ile İsrail arasında yeniden normalleşme adımlarının atılmasını sağladı.

Erdoğan, 12 Temmuz 2021’de mevkidaşı Herzog ile telefon görüşmesi yaparak göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti.

Herzog da 24 Temmuz 2021’de Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin bir etkinliğinde video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Geçen günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bölgedeki diğer liderler ile görüştüm. Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, bütün bölgemizi kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2022’de Ukrayna’ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un martın ortalarında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti. Erdoğan, “Bu ziyaretle beraber ikili ilişkilerimizi, geleceğe yönelik çok daha fazla bir zemine olumlu istikamette oturtmanın gayreti içinde olacağız.” dedi.

Son olarak İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, geçen ay Kovid-19 testi pozitif çıkan Erdoğan’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “geçmiş olsun” dileğinde bulunan mevkidaşı Herzog’a teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.