Karizma Haber-karizmahaber.com

Erdoğan’ı ikna ettiler. Kulislerden sızdı. Artık kullanmayacak

04 Haziran 2022 - 12:54
Erdoğan’ı ikna ettiler. Kulislerden sızdı. Artık kullanmayacak

Erdoğan’ın her fırsatta söylediği “faiz sebep, enflasyon neticedir” söylemini bıraktığı belirtildi.

Erdoğan “faiz sebep, enflasyon neticedir” sözlerinden vazgeçti: İkna ettiler

Ekonomik kriz her alanda vatandaşları ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor.

Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın haberine göre, iktidarın tutarsız politikaları krizi daha da derinleştirdi. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili yaptığı açıklamalar piyasada ters teperken, Erdoğan’ın birçok açıklaması döviz kurunda artışa, Türk Lirası’nın değer kaybetmesine sebep oldu. Söz konusu durum Erdoğan’ın her fırsatta söylediği “faiz sebep, enflasyon neticedir” söylemini bırakmasına neden oldu.

“FAİZ SEBEP, ENFLASYON NETİCEDİR” TEORİSİNİ SÖYLEMEYİ BIRAKTI

Ekonomide yürütülen yanlış politikalar yüzünden Türkiye, son yılların en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı. TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon yüzde 73,5’e ulaşırken, Enflasyon Araştırma Grubu’na ( ENAG) göre ise enflasyon yüzde 160,7 olarak hesaplanmıştı. Söz konusu kötü tablo ortadayken Erdoğan, enflasyonun yükselmesinin ardından “faiz sebep, enflasyon neticedir” teorisini söylemeyi bıraktı. AK Partinin ekonomi kurmaylarının iki ay önce Erdoğan’la yaptıkları toplantıda söylemini bırakması konusunda ikna ettiği belirtiliyor. Erdoğan, söz konusu toplantıdan sonra “faiz sebep, enflasyon neticedir” söylemini kullanmıyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI DÖVİZDE VE PİYASADA TERS TEPİYOR

Erdoğan’ın, AK Partili kurmaylarla yaptığı toplantıdan sonra ekonomiyle ilgili birçok meseleye değinmemesi dikkat çekiyor. Ayrıca Erdoğan’ın konuşma metinlerinde de ekonomiye yönelik mesajlar azaltıldı. Söz konusu durumun sebebi ise Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların döviz kurunda artışa ve piyasada ters tepmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.