Karizma Haber-karizmahaber.com

Erdoğan Bulgaristan’dan gelen 300 bin Türk için ne demişti?

10 Mayıs 2022 - 12:23
Erdoğan Bulgaristan’dan gelen 300 bin Türk için ne demişti?

3 milyon 700 bin Suriyeliyi göndermeyeceğiz diyen Erdoğan Bulgaristan’dan gelen 300 bin Türk için ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün, “Suriyelileri göndermeyeceğiz” açıklamasının ardından geçmişteki sözleri hatırlatıldı.

Bulgaristan’dan gelen 300 bin Türk için ne demişti? Erdoğan 3 milyon 700 bin Suriyeliyi göndermeyeceğiz dedi

facebook sharing button

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün, “Sığınmacılara kapılarımız sonuna kadar açık, onları asla kovmayacağız” şeklinde konuşmuştu. Tüm bu konuşmaları AKP’li vatandaşlardan bile tepki çekerken, Erdoğan’ın yıllar önce Bulgaristan’dan gelen 300 bin Türk için, “Ahmet Mehmet asgari ücrete talim ediyor. Ülke insanı aç. Sen gelin diyorsun” sözleri hatırlatıldı.

Erdoğan yıllar önce Bulgaristan Türklerinin Türkiye’ye gelmesi konusunda şu şekilde konuşmuştu:

“Ne dedi Bulgaristan’a? Gelin dedi ya ne kadar varsa gelin dedi. Tamam güzel gelin diyorsun ama bak. Ahmet Mehmet asgari ücrete talim ediyor. Ülke insanı aç. Sen buna çözüm bulamamışken gelin diyorsun. Bunları nereye yerleştireceksin? Kapıkule’de bir anons! Muamelesi biten soydaşlarımız istediği yere gidebilir. Bu insanlar casus mu değil mi? Gelenlerin içinde 5 bin casus var. Bu nasıl devlet anlayışı. Adamlar vize üstüne vize uyguluyor. Sen oradan Türk olduğu için değil Müslüman olduğu için kovulan 300 bin kişiyi kabul ediyorsun.”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde MÜSİAD’ın 32. Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve Geleneksel MÜSİAD Türkiye’nin Gücü Ödülleri Töreni’ne katıldı.

Burada ise Suriyeli sığınmacılar için şu konuşmayı yaptı:

“Savaştan gelip ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Kendileri isterlerse gidebilirler ama biz onları asla kovmayacağız. Birileri çıkmış durmadan laf salatası yapıyorlar. Biz onlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz ve onları katillerin kucağına atmayacağız”

“17-25 Aralık girişiminden 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne kadar her kritik dönemde MÜSİAD daima milletin ve milli iradenin yanında saf tutmuştur. MÜSİAD hep öncü bir rol üstlenmiştir. Sizler veren elin alan elden üstün olduğu inancıyla yardımlar yaptınız. Kazancınızı ihtiyaç sahipleriyle de paylaşarak iş dünyasına örnek oldunuz. İşte Suriye’nin kuzeyinde olduğu gibi 650 briket evin orada inşa edilmesi gibi… Hedef en az 100 bin briket evi orada inşa etmek. Her birinizi tebrik ediyorum. Birilerinin kalkıp ülkemize hicret eden ama Suriye, ama Afganistan, fark etmiyor… Biz muhacirlik ve ensar olma kabliyetinin en olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız. Muhacirlik nedir, ensar nedir, bunu bilmeyenlerle bizim işimiz yok. Onun için de biz bu yolda aynı anlayışla devam ediyoruz. Savaştan gelip ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Siz ne derseniz deyin biz oradayız. Biz bu konutları da bunun için yapıyoruz, kendileri isterlerse gidebilirler ama biz onları asla kovmayacağız.”

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.