Karizma Haber-karizmahaber.com

En acı duvar

En acı duvar
08 Mart 2015 - 12:45

İZMİR – İzmirli kadınların Kordon’da ördüğü ve üzerinde 2008 yılından bugüne kadarki süreçte öldürülen 1169 kadının adının yazıldığı ‘anıt duvar’ Türkiye’de kadına yönelik şiddetin acı boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Konak Belediyesi’nin öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde farkındalık oluşturmak ve kadına yönelik şiddete dur demek adına İzmirli kadınların, ‘Geleceği Ör’ sloganıyla Kordon’da ördüğü duvar büyük ses getirdi. Her yaştan ve her meslekten İzmirli kadının emek verdiği siyaha boyalı anıt duvarı görmek için İzmirliler Kordon’a akın etti.

7 YILLIK ACI TABLO, 1169 KADIN

Alsancak Vapur İskelesi önünde yükselen duvara, 2008 yılından bugüne kadar öldürülen bin 169 kadının adının yer aldığı bakır plakalar çakıldı. Yukardan bakıldığında kadın siluetini temsil eden anıt duvara monte edilen plakalar üzerine öldürülen kadınların adı ve soyadı yanı sıra hangi tarihte, kim tarafından ve ne şekilde öldürüldüğü de yer aldı. Tıpkı duvarın örülmesinde olduğu gibi plakaların çakımında da kadınlar en öndeydi. Türkiye’de kadına yönelik şiddetin boyutlarını da bir kez daha gözler önüne seren duvarı ziyaret edenler, plakaları okuyarak yaşanan acılara tanıklık ediyor.

‘SUSMADIK, UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ’

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş anıt duvara günün anısına üzerinde ‘Susmadık, Unutmadık, Unutturmayacağız’ başlıklı bir yazı astı. Pekdaş yazısında, “İspanya iç savaşını ‘Guernica’ adlı eserinde resmeden Picasso’ya bir militer, ‘Bu tabloyu siz mi yaptınız’ diye sorar. Picasso, ‘Hayır siz yaptınız’ yanıtını verir. Erkek egemen sistem şiddet yoluyla bir duvar yaptı. Üzerine katlettiği kadınlarımızın adını yazdı. O duvarı biz değil, bu cinayetleri işleyenler, görmezden gelenler, korumayanlar, ceza vermeyenler, susanlar inşa etti. Ama şimdi, her türlü ayrımcılığa ve tahakküme karşı, biz kadınlar geleceğimiz için, birlikte duvar örüyoruz. Erkek egemen kültür elinde can veren kadınlarımız, tıpkı 8 Mart 1857’de yanarak can veren ve geleceğimize ışık tutan dokuma işçisi kız kardeşlerimiz gibi, eşit ve özgür yaşam taleplerinin bedelini canlarıyla ödedi. Kız kardeşlerimizin hak mücadelesinde, bayrağı kaldığı yerden taşıyoruz. Aziz hatıraları karşısında saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

Anıt duvar bir ay boyunca Alsancak Vapur İskelesi önünde üzerinde cinayetlere kurban giden kadınların adlarını taşıyarak kalacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.