Karizma Haber-karizmahaber.com

Emeklilerin en düşük maaşı 8.500 olsun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

10 Ocak 2023 - 9:00
Emeklilerin en düşük maaşı 8.500 olsun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Emeklilerin en düşük maaşı 8.500 olsun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Teklifi İYİ Parti vermişti

İyi Parti’nin emeklilerin en düşük maaşı 8.500 olsun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zam oranına tepkiler sürerken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Parti’nin emekliler hakkında verdiği önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin emeklilere nefes aldıracak teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Partili milletvekillerinin görüşülen Kanun Teklifinde düzenlenmesi amacıyla “En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine getirilmesi” hakkında önerge sundu.

Önergenin gerekçesinde şöyle denildi:

*Emekli vatandaşlarımızın sorunları ekonomik hayatın sorunlarının önemli bir parçasıdır. Yaşamlarının büyük bir bölümünü çalışarak geçiren ve sonrasında emekli olma hakkını elde eden emekli vatandaşlarımızın yaşlılıklarında mutlu, huzurlu ve ekonomik açıdan refah bir standardı yakalamalarını sağlamak sosyal devletin en temel gereği olmalıdır.

AÇLIK SINIRI VURGUSU

*Açlık sınırının 8.130 TL düzeyinde seyrettiği bir ülke ekonomisi koşullarında emeklilerimizin kendilerine reva görülen 5.500 TL maaş ile hayatlarını asgari seviyede devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir.

*Bu amaçla önergemiz ile en düşük emekli maaşının en düşük ücret olarak kabul edilen asgari ücrete eşit olması amaçlanmaktadır.

AKP VE MHP’DEN RET

İYİ Parti’nin önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

YÜZDE 30 ZAM YAPILMIŞTI

2022 yılı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşları da belli olmuştu.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, 2023 yılında zam oranını önce yüzde 25 olarak duyurmuş gelen tepkilerin ardındansa zam oranını yüzde 30’a çıkardıklarını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER
kaynak:yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.