Karizma Haber-karizmahaber.com

Dünyanın en ilginç yasaklar listesi. Bu şehirde ölmek yasak

01 Mayıs 2022 - 13:46
Dünyanın en ilginç yasaklar listesi. Bu şehirde ölmek yasak

Çin’den İtalya’ya kadar dünyanın dört bir yerinde bazı yasaklar oldukça dikkat çekti. İşte o ilginç yasaklar listesi…

WebTekno ülkelerdeki yasakları derleyerek 15 maddeli bir ‘yasaklar listesi’ oluşturmuş. Burada yer alan bilgilere göre yapılan bir eylem çevreye, topluma yada kişiye zarar verdiği anlaşıldığı andan itibaren yasaklanmış. Ancak bu yasakların arasında öyle maddeler bulunuyor ki oldukça şaşıracaksınız. İşte o liste…


2/16

TİBET’TE ÇİN HÜKÜMETİNDEN İZİNSİZ REENKARNASYON GEÇİRMEK YASAK: Tibet’te yaşayan Budist keşişler, 2007 yılında yürürlüğe giren yasaya göre Çin hükümetinden izin almadan reenkarnasyon geçiremiyor.


3/16

ROMA’DA KÖPEĞİNİZİ DIŞARI ÇIKARMAMAK BİR SUÇ: İtalya’nın başkenti Roma’da köpeğinizi dışarıya çıkarmamak para cezasıyla sonuçlanan bir suç. Son derece güzel bir kural olduğunu düşündüğümüz yasaya uygun davranmazsanız 700 dolara kadar ceza alabilirsiniz.


4/16

SUUDİ ARABİSTAN’DA MASTÜRBASYON YAPMAK, CİDDİ CEZALARA GİDEBİLECEK DÜZEYDE YASAK: Mastürbasyon, Endonezya ve Suudi Arabistan’da hükümet tarafından yasaklanmış bir eylemdir. Endonezya’da mastürbasyonun cezası idamken (İdam edilmiyorlar, maksimum 32 ay hapis cezası alınıyor), Suudi Arabistan’da da kırbaç ve hapis cezası veriliyor.


5/16

AVUSTRALYA’DA CAPS OLUŞTURMAK VE PAYLAŞMAK YASAK: Telif hakları konusunda önemli adımlar atan Avustralya’da caps oluşturmak hak ihlali nedeniyle yasak. İçeriği hazırlayan kişinin haklarına saygısızlık yapıldığı durumlarda bunu gerçekleştiren kişi ceza alıyor.


6/16

İSVİÇRE’DE SAAT 22.00’DEN SONRA SİFON ÇEKMEK YASAK: İnsanların hayatındaki huzura fazla önem veren İsviçre, kent huzurunu bozduğu gerekçesiyle böyle bir kural koymuş.


7/16

AVUSTRALYA’NIN VİCTORİA BÖLGESİNDE AMPUL DEĞİŞTİRMEK YASAK: Eğer sertifikalı bir elektrikçi değilseniz evinizdeki ampülü değiştirmek için bu sertifikaya sahip birini çağırmanız gerekmekte.


8/16

SİNGAPUR’DA SAKIZ ÇİĞNEMEK YASAK: Elbette bir sakız neden yasak olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Bizce de biraz saçma, ancak bir iki hikaye var. En bilineni bir vatandaşın attığı sakız nedeniyle metronun arızalanması ve bunun sonucunda milyonlarca dolarlık zarar edilmesi. Ancak bu çok da gerçekçi gelmiyor. En mantıklısı ise sakızın bazı yerlerde çevre kirliliğine neden olması gösteriliyor.


9/16

RUSYA’DA KİRLİ ARABA KULLANMAK YASAK: Rusya’nın Chelyabinsk Eyaleti’nde geçerli olan bu kurala göre kirli arabayla gezmeniz sonucunda ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


10/16

İSVİÇRE’DE KÖPEK AZARLAMAK YASAK: Hayvan haklarına verdiği önemle bilinen İsviçre’de bir köpeği havlıyor olsa dahi azarlamak yasak. Köpekleri de insanları gibi özgür olan ülkede hayvan haklarına verilen önemin diğer ülkemizde ve diğer ülkelerde de gösterilmesini temenni ediyoruz.


11/16

TAYLAND’DA GÖMLEKSİZ ARABA KULLANMAK YASAK: En garip kurallardan biri sayabileceğimiz gömlek kuralına göre Tayland’da tişört, atlet gibi kıyafetlerle araba kullanmanız yasak. Eğer araba kullanıyorsanız gömlek giymelisiniz.


12/16

ÇİN’DE ZAMAN YOLCULUĞU YASAK: Zaman yolculuğuna karşı katı kuralları bulunan Çin’de zamanda yolculuk yapmak yasak. Hatta bu tarz filmlerin gösterimi de yasak.


13/16

KUZEY KORE’DE KOT PANTOLON GİYMEK YASAK: Kuzey Korelilerin batılı kıyafetler giyerek batıya özenmemesi için kot pantolon giymek yasak.


14/16

KANADA’DA BEBEK YÜRÜTEÇLERİ YASAK: Kanada’da ülkemizde örümcek ismiyle bildiğimiz bebek yürüteçleri yasak. 2004 yılında yürürlüğe giren karara göre bebeklerin hayatını tehlikeye sokan ve gelişimini engelleyen bu ürünleri çocuklarına veren kişilere 100 bin dolar para cezası veriliyor. Ayrıca 6 ay hapis cezası da cabası.


15/16

ABD’DE SÜRPRİZ YUMURTA YASAK: İçinden çocuklar için oyuncaklar çıkan her türlü gıda FDA tarafından yasaklandı. Zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bu gıdaları ülkeye sokmak da bir suç teşkil ediyor.


16/16

İSPANYA, LANJARON’DA ÖLMEK YASAKTI: Listedeki en farklı olay. Lanjaron’daki mezarlıklar tamamen dolunca, yeni bir mezarlık inşa edilene kadar kasabada ölmek yasaklanmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.