Karizma Haber-karizmahaber.com

Dünyanın derinliklerinde gizli yaşam. Yerin yüzlerce metre altında şaşırtan manzara

08 Haziran 2022 - 9:14
Dünyanın derinliklerinde gizli yaşam. Yerin yüzlerce metre altında şaşırtan manzara

Bilim insanları, Antartika’da yerin 500 metre altında, katedral benzeri bir mağaranın içerisinde karides benzeri canlıların olduğu “gizli bir yaşam alanı” keşfetti.


2/10

Haber3’ten aktarılan bilgilere göre; Yeni Zelanda`dan bir bilim insanı ekibi, Antarktika`daki Ross Buz Rafı`nın merkeze yüzlerce kilometre uzaklıktaki bir bölgesinde buz tabakasının 500 metre altını inceledi.

Çalışmayı Wellington, Auckland ve Otago`daki çeşitli üniversitelerden bilim insanları, Ulusal Su ve Atmosfer Enstitüsü`nden araştırmacılarla işbirliği içinde yürüttü.


4/10

Araştırmada okyanusun kara içine uzanan haliç bölümlerinin iklim değişikliğinden kaynaklanan erimelerde nasıl rol oynadığının anlaşılması hedefleniyordu.


5/10

Ancak buzu delerek kameralarını su altına indiren ekip, şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştı.


6/10

Ekibin kameraları ıstakozlar ve yengeçlerle aynı soydan geldiği belirtilen, karides benzeri bir sürü küçük amfipot (tırnaksı) tarafından kuşatılmıştı. Ekip üyesi Craig Stevens, ‘Bir süre kamerada sorun olduğunu düşündük ama odak iyileştiğinde 5 milimetre civarında bir eklembacaklı sürüsü fark ettik’ dedi.


7/10

Araştırmacılar ayrıca, DNA örneklerini ve suyun diğer özelliklerini incelemek üzerelaboratuvara götürmek için su örnekleri topladı.


8/10

Projenin lideri, Wellington`daki Te Herenga Waka Victoria Üniversitesi`nden Huw Horgan, ekosistemin keşfedildiği halicin varlığını tespit eden ilk kişiydi.


9/10

Ofis bilgisayarından Ross Buz Rafı`nın uydu görüntülerini inceleyen uzman, buzun içinde bir oluk gördü ve orada bir haliç olabileceğinden şüphelendi.


10/10

Horgan, Antarktika buz tabakalarının altındaki gizli tatlı su göllerinin bir süredir farkında olduklarını ama bu bölgelerin şimdiye dek doğrudan araştırılmadığını söyledi. (FOTOĞRAF KAYNAKLARI: Niwa/ Craig Stevens)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.