Karizma Haber-karizmahaber.com

Dünyaca ünlü kuruluş ekonomide kara haberi verdi

26 Nisan 2022 - 9:24
Dünyaca ünlü kuruluş ekonomide kara haberi verdi

Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ekonomide kara haberi verdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, artan gıda ve yakıt fiyatları ile Rusya-Ukrayna savaşıyla şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinin etkisiyle enflasyonist baskıların daha belirgin olacağı ve beklenenden daha uzun süreceği belirtildi.

Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ekonomide kara haberi verdi. Eyvah… Eyvah…

Milli Gazete’nin haberine göre, dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel enflasyonun 2022’de yüksek kalacağını bildirdi. Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 2022’de beklenen enflasyon tahminini açıkladı.

Yapılan açıklamada, artan gıda ve yakıt fiyatları ile Rusya-Ukrayna savaşıyla şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinin etkisiyle enflasyonist baskıların daha belirgin olacağı ve beklenenden daha uzun süreceği belirtildi.

Gelişmiş ekonomilerde artan işgücü maliyetlerinin ve yükselen enflasyon beklentilerinin riskleri artırdığına işaret edilen açıklamada, kalıcı olarak yükselen enflasyonun, özellikle ekonomik büyümenin yavaşladığı ve faiz oranlarının yükseldiği bir dönemde ülkeler için olumsuz kredi etkilerine sahip olacağı aktarıldı.

“KÜRESEL ENFLASYON 2022’DE YÜKSEK KALACAK”

Açıklamada “Küresel enflasyonun 2022’de yüksek kalmasını, 2023’ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesini bekliyoruz, enflasyon riskleri yukarı yönlü.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Enflasyonun daha “inatçı” olması durumunda ülkelerin uzun süre daha yüksek fonlama maliyetlerine maruz kalacağına dikkat çekilen açıklamada, daha uzun süren yüksek enflasyonun sosyal ve politik riski daha da artıracağı ifade edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.