Karizma Haber-karizmahaber.com

Dünyaca ünlü Financial Times Erdoğan’ın en büyük rakibini açıkladı

20 Ağustos 2022 - 14:43
Dünyaca ünlü Financial Times Erdoğan’ın en büyük rakibini açıkladı

Dünyaca ünlü İngiliz Financial Times (FT) gazetesine göre, seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük rakibi için, ‘Ülkede meyve almayı bile lüks hale getiren enflasyon.’ yorumunu yaptı…

Financial Times Erdoğan’ın en büyük rakibini açıkladı. Onlar bile gördü 5 maaşlı danışmanları görmedi

Merkez Bankası, rekor enflasyona rağmen sekiz ay sonra tekrar faiz indirimine giderek politika faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e düşürdü.

PİYASALARDA ŞOK ETKİSİ YARATTI

Financial Times’ta yer alan analizde bu durum, “Erdoğan, 2023 genel seçimleri öncesi büyümeyi teşvik etmek için yüzde 80’lik enflasyona rağmen 100 baz puanlık faiz indirimi ile piyasalarda ‘şok etkisi’ yarattı” ifadeleriyle özetledi.

Analizde söz konusu karar için, “Uzmanlar faizin yüzde 14’te sabit kalacağını beklerken sürpriz bir şekilde, yüzde 13 olarak açıklandı” ifadelerine yer verildi.

FT, 2022’de Türk Lirası’nın dolar karşısında yüzde 25’ten fazla değer kaybetmesinin nedeni olarak, Merkez Bankası’nın daha önce aldığı kararların yabancı yatırımcıyı Türkiye’den kaçırması olarak gördü.

“ENFLASYON ERDOĞAN’IN EN BÜYÜK RAKİBİ”

Türkiye’nin, diğer merkez bankalarının aksi yönünde kararlar aldığının vurgulandığı analizde, ülkede meyve almayı bile lüks hale getiren enflasyonun, Erdoğan’ın seçimdeki en büyük rakibi olduğunun altı çizildi.

Haberde ayrıca, Türkiye’de insanlar arasında yaygın bir mutsuzluğun hakim olduğu ve Erdoğan’a olan desteğin en az seviyelere düştüğü belirtildi.

“TALİMAT GELMİŞ OLABİLİR”

Haberde Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Ceyhun Elgin’in görüşlerine de yer verildi. Elgin, “Büyümenin yavaşlayabileceğine dair işaretlerin ortasında indirim için talimatlar gelmiş olabilir. Amaç, iyi ya da kötü, seçime kadar işleri ileriye taşımak olabilir” dedi.

Kanada merkezli TD Securities, gelişen piyasalar bölümü başkanı Cristian Maggio ise FT’ye demecinde, “Bu kararla Merkez Bankası enflasyon hedeflemesini bir kenara bırakarak büyümeyi destekleme hedefini ortaya koyuyor. Ancak bu hamle, yüzde 80’lik enflasyonla birleştiğinde sadece ‘felaket’ anlamına geliyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.