Karizma Haber-karizmahaber.com

Diyanet’ten hayat pahalılığına karşı hadisli fetva: Fiyatları tayin eden Allah’tır

27 Temmuz 2022 - 11:55
Diyanet’ten hayat pahalılığına karşı hadisli fetva: Fiyatları tayin eden Allah’tır

Din İşleri Yüksek Kurulu, piyasada enflasyon, döviz farkı ve girdi maliyetleri nedeniyle artan fiyatlara ilişkin dikkat çeken bir fetva yayınladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu, piyasada enflasyon, döviz farkı ve girdi maliyetleri nedeniyle artan fiyatlara ilişkin dikkat çeken bir fetva yayınladı. Kurul, “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” Hadis-i Şerif’ine işaret etti.

Fiyatları tayin eden Allah’tır. Diyanet’ten hayat pahalılığına karşı hadisli fetva

Türkiye’de Türk Lirası’nın tarihi değer kaybı yaşadığı ekonominin rüzgarda savrulan bir yaprak gibi savrulduğu şu günlerde vatandaş da hayat pahalılığının altında ezilmiş durumda

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu ise hayat pahalılığına ilişkin dikkat çeken bir Hadis paylaştı.

Öne çıkan bazı fetva ve yanıtları sosyal medya hesabında da paylaşan kurul, piyasadaki pahalılığa ilişkin de ilginç bir paylaşımda bulundu.

“Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, “İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtildi. Ancak fetvada yer verilen bir hadis ise dikkat çekti.

20 Temmuz günü paylaşılan fetvada yer alan Hadis-i Şerif şöyle:

“Konuyla ilgili olarak Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem.’”

Öte yandan fetvada, piyasada suistimaller olduğu, karaborsacıların devreye girerek halkı mağdur ettikleri, özellikle halkın zaruri ihtiyaçları sayılabilecek mallarda aşırı fiyat artışları yaşandığı durumlarda, kamu otoritesinin fiyatlara müdahale etme yetkisinin olduğu da vurgulandı.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.