Karizma Haber-karizmahaber.com

Devlet Denetleme Kurulu’ndan KPSS açıklaması: Bir sorun var gibi gözüküyor

03 Ağustos 2022 - 14:00
Devlet Denetleme Kurulu’ndan KPSS açıklaması: Bir sorun var gibi gözüküyor

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı KPSS skandalıyla ilgili açıklamada bulunarak, “Bir sorun var gibi gözüküyor. Erdoğan’a sunulacak” dedi.

Devlet Denetleme Kurulu’ndan KPSS açıklaması: Bir sorun var gibi gözüküyor

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından önemli bir iddia ortaya atıldı.Bazı sosyal medya kullanıcıları Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü. Olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Errdoğan ise konuyla iligli Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi. DDK ilk açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan’ın talimatıyla KPSS ile ilgili iddialar konusunda Devlet Denetleme Kurulu tarafından çalışmalara başlanmıştır.” demişti.

YENİ AÇIKLAMA GELDİ

DDK’dan yeni açıklama geldi. Sorunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını belirten DDK Başkanı Yunus Arıncı, “”Bugün DDK müfettişleri KPSS sınavı ile ilgili ÖSYM’ye gidecek. Problemli bir durum var gibi gözüküyor.” ifadelerini kullandı. 

ÖSYM ‘İDDİALAR ASILSIZ’ DEDİ

ÖSYM açıklamasında, “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN’DAN İNCELEME TALİMATI

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Ardından gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ÖSYM Başkanı Aygün görevden alındı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.