Karizma Haber-karizmahaber.com

CHP’li Nilüfer Belediyesi’nden mahalleye yeni bir cami

CHP’li Nilüfer Belediyesi’nden mahalleye yeni bir cami
12 Mart 2015 - 17:35

BURSA – Bursa Nilüfer Belediyesi, ilde ihtiyaca cevap verecek önemli bir projenin temelini attı. Karaman Mahallesi Aktuğ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin girişimiyle mahalle yeni bir camiye kavuşuyor.

Düzenlenen törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Yücel Akbulut, İl Müftü Vekili İsmail Üstün, Nilüfer Müftü Vekili Cevdet Şeker, Nilüfer Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve mahalle halkı katıldı.

Aktuğ Camii İmamı Selahattin Yayla’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim ardından Karaman Mahalle Muhtarı ve Aktuğ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sami Gürbüz, açılış konuşması yaparak emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Mustafa Bozbey, dayanışma kenti Nilüfer’de anlamlı bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Biz Nilüfer Belediyesi olarak bize ulaşan, desteğimizi isteyen her kesime, kimseyi ötekileştirmeden yanıt vermeye çalışıyoruz. Bu bazen farklı ilçelerden gelen talep olsa da geri çevirmiyoruz. Ama ne hikmetse, ulaşılabilir olmamız, çözüme odaklı hizmet anlayışımız, bazı kesimler tarafından teşekkür yerine adeta karalama kampanyasıyla karşılık buluyor. Ne olursa olsun, ‘önce insan’ diyen, insanı tüm hizmetlerinin odağına alan bir kurum olarak, inandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Biz, yapılan, yaptığımız her işi, ağaç gölgesine bile tören yapan birileri gibi reklam etmiyoruz. O nedenle enerjimizi daha çok insana dokunmak, daha çok vatandaşımızın isteklerini yaşama geçirmek, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir kent oluşturmaya harcıyoruz.” dedi.

Yol, asfalt, tretuvar yapmanın belediyelerin asli görevi olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızı, Nilüfer’de yaşamaktan mutlu eden toplumsal dönüşümü gerçekleştirmek ise en önemli hedefimiz. Her ne kadar yüksek sesle dile getirmiyor, reklam etmiyorsak da vatandaşlarımızın manevi gereksinimlerini Nilüfer Belediyesi olarak ‘örnek ve öncü’ tanımına uygun olarak yıllardır gerçekleştiriyoruz. 2004 yılından beri, Nilüfer’deki camileri, yılda dört kez temizliyoruz. Bursa’da ilk kez cenaze hizmetlerini ücretsiz olarak sunan belediye biziz. Defin ruhsatlarında 7/24 vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi ücretsiz cenaze nakil aracı temin ediyoruz. Ve yine yıllardır, dayanışma amacıyla cenaze evine cantık ve ayran gönderiyoruz. Doğumunda ve düğününde yanında olduğumuz Nilüferlilerin ölümünde de yanındayız. Yine Türkiye’de ilk kez, geçtiğimiz günlerde yaşama geçirdiğimiz bir uygulamayla örnek olduk. İmam istihdam ederek, yurttaşlarımızın, cenaze evinde bir dua edilmesi gibi en önemli gereksinimini karşılıyoruz. Merhuma son görevi yapan Nilüfer Belediyesi kadrosunda bulunan din görevlimiz olumlu görüşler aldı. Nilüfer’de yaşayan her bir vatandaşımızla karşılıklı hukukumuz, mutlaka olmuştur. Biz de merhumdan helallik almak ve son görevimizi yerine getirmek adına tüm bu yaptıklarımızı vicdani sorumluluk olarak nitelendiriyoruz.”

CAMİLER BİRLİĞİN TEMİNATI

Bursa İl Müftü Vekili ve Din Hizmetleri Eğitim Şube Müdürü İsmail Üstün de camilerin birlik ve beraberliğin teminatı olduğunu belirterek, “İlim, ahlak, irfan yuvaları camilerdir. Kim Allah’ın evinin inşaasında katkıda bulunursa onun amel defteri sonsuza dek açık kalır. Ayet-i kerimede de bu açıkça belirtilmektedir. Biz Allah’a imanımızın gereği bir cami inşa ediyoruz. Bu da çok önemlidir.” dedi. Konuşmaların ardından kesilen kurban ve edilen duaların ardından Başkan Bozbey ve davetliler butona basarak caminin temeline ilk harcı attı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.