Karizma Haber-karizmahaber.com

Cemil Çiçek: 15 Temmuz birçok yönüyle aydınlanmadı

12 Temmuz 2022 - 9:16
Cemil Çiçek: 15 Temmuz birçok yönüyle aydınlanmadı

Cemil Çiçek: 15 Temmuz birçok yönüyle aydınlanmadı; ciddi bir Amerikan planlamasıdır

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinde kafa yorulması gerektiğini belirterek “Halen birçok yönleriyle o işin aydınlandığını düşünmüyorum.” dedi. Çiçek, 15 Temmuz’un ABD tarafından planlandığını Batı’nın da desteklendiğini iddia etti.

Cemil Çiçek’ten flaş ’15 Temmuz’ çıkışı: Ciddi bir Amerikan planlamasıdır

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Milliyet gazetesinden Abdullah Karakuş’a değerlendirmelerde buldu.

Çiçek’in röportajından öne çıkanlar şöyle:

“15 Temmuz olayı hiç hafife alınacak bir olay değil. Çok yönlü oturup üzerinde kafa yorulması gerektiği kanaatindeyim. Halen birçok yönleriyle o işin aydınlandığını düşünmüyorum. Üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Çünkü devletin işleyişi açısından birçok problemi getirdi. Halen bu problemlerin önemli bir kısmı devam ediyor. Bunlardan gerekli dersi çıkarıp politikaların yeni baştan gözden geçirilmeli.

“CİDDİ BİR AMERİKAN PLANLAMASI”

İşin içerisinde gırtlağına kadar müttefikimiz olan devlet var. Ciddi bir Amerikan planlamasıdır bu. Onu görmek lazım. Onun için de iade etmiyorlar foyaları meydana çıkmasın diye. Batı da beraberdir. Bizim geçmiş darbelerin arkasında her zaman olmuştur. Menfaatleri neyi gerektiriyorsa. Demokrasi lafını ederler ama işlerine geldiği zamanda darbe destekçiliğinden hiçbir zaman vazgeçmediler. Bedelini de Türkiye ödedi. Halen uğraşıp duruyoruz.

“EN ÜST DÜZEYDE BİR KURMAY PLANLAMASIDIR”

Çiçek, “FETÖ kurumlarda hâlâ var mı?” soruna ise şu yanıtı verdi: 

“Halen soruşturmalar devam ediyor. Haberlerde de görüyorsunuz, İstanbul-Ankara-İzmir-Balıkesir merkezli, 8-15 il falan diye. Dolayısıyla o işin hukuk kısmı. Öyle ya da böyle çıkacak, temizlenebildiği kadar temizlenecek. Ama onun dışındaki boyutunu, işin sosyolojik boyutu var, eğitim boyutu var, din eğitimi boyutu var, din anlayışı ile kısmı var. Siyaset bilimi açısından siyasetin yönetimi açısından devlet yönetimi açısından sayısız başlıkların alt alta konup ondan sonra bir sonuca varmak gerekiyor. Elbette aşırı bir vehme gerek yok ama görüyorsunuz ki halen orda, burada, şurada halen iltisakları çıkıyorsa bu en üst düzeyde bir kurmay planlamasıdır. Bunu görmek lazım. Bir cemaatin başında olanın planlayacağı bir husus değil.”

 

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.