Karizma Haber-karizmahaber.com

CANiK’in yüksek teknoloji merkezi Savunma Sanayii Başkanı’nı ağırladı

03 Ağustos 2022 - 10:36
CANiK’in yüksek teknoloji merkezi Savunma Sanayii Başkanı’nı ağırladı

Samsun’da gerçekleşen ‘15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı’ kapsamında, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ziyaretlerde bulundu.


Samsun’da gerçekleşen ‘15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı’ kapsamında ziyaretlerde bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,  CANiK markasıyla, dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden olan Samsun Yurt Savunma (SYS)’nın üretim tesislerini gezdi. İsmail Demir burada yerli ve milli CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeği ile deneme atışı gerçekleştirdi. CANiK’in 15 Temmuz sonrasında savunma sanayisine verdiği desteklerden dolayı Çalıştay tarafından SYS Genel Müdürü C. Utku Aral’a da bir plaket takdim etti. 

 

Samsun Yurt Savunma (SYS) ve onun dünyaca ünlü markası CANiK’in üretiminin gerçekleştirildiği yüksek teknoloji merkezi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tam not aldı. 1-2 Ağustos Tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen ‘15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı’ kapsamında ziyaretlerde bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve heyeti, CANiK’in üretim, Ar-Ge ve test merkezlerini gezdi. Burada üretilen ve dünyaya ihraç edilen ürünleri detaylı olarak inceleyen İsmail Demir, yerli ve milli CANiK M2 QCB 12.7 mm makineli tüfek ile de atış denemesi gerçekleştirdi. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) düzenlenen Çalıştay’da ayrıca CANiK, 15 Temmuz sonrası savunma sanayiinde gelişmeler çalıştayına katkılarından dolayı plaketle ödüllendirildi. Ödül töreni sırasında Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’da sahnede yer aldı. Plaketi CANiK adına SYS Genel Müdürü C. Utku Aral kabul etti. 

‘Türkiye’nin savunma sanayi gücünü daha ilerilere taşıyoruz’ 

Savunma Sanayii Başkanı ve heyetinin ziyaretleri sonrasında açıklama yapan SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “CANiK olarak gerek ihracat gerekse inovasyon faaliyetlerimizle Türkiye’nin savunma sanayi gücünü tüm dünyaya taşıma hedefimiz doğrultusunda durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 40 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu yüksek teknoloji ile donatılmış üç tesisimizde ürettiğimiz ürünlerimiz, bugün dünyanın 69 ülkesinde kullanılıyor. Bugün geldiğimiz noktada elde ettiğimiz potansiyel, bizleri daha üst noktalara taşıma seviyesine ulaşmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir önderliğinde Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın bizlere verdiği destek ise ayrıca büyük gurur kaynağı oluşturmakta. Bu önemli ziyaret bizim bundan sonraki hedeflerimize daha da asılarak, azimle ulaşma noktasında önemli bir motivasyon oluşturdu. Bundan sonra Türkiye’nin teknoloji ihraç eden ülke konumunda daha büyük başarılara imza atacağına inanıyor, bu başarıya ulaşma yolunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz” dedi.      

 

 

EDİTÖRE NOT:  

Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş.(SYS), devlet öncülüğünde başlatılan Doğu Karadeniz Silah Projesi’nin Samsun ayağının temsilcisi olarak 1998 yılında kuruldu. Aradan geçen 24 yılda SYS; CANiK markasıyla silah, silah aksesuarları, silah sistem tasarımı ve üretimi konusunda Türk savunma sanayinin önemli kuruluşlarından biri haline geldi. Merkezi İstanbul’da bulunan SYS, Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 40 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu üç tesisinde 700 çalışanı ile üretimini sürdürüyor. Kayseri, Mersin ve Keşan’da birçok sanayi yatırımına imza atan Aral ailesi tarafından yönetilen SYS, hafif silah pazarında CANiK markasıyla adını dünyaya duyurdu. Türkiye’deki tesislerinde yıllık 450 bin adet tabanca ve 3.000 adet uçaksavar üreten SYS; 1 dakikada 1 tabanca üretiyor. Üretiminin yüzde 95’ini 69 ülkeye ihraç eden firmanın yıllık ihracatının 2022 yılında 120 milyon doları bulması planlanıyor. 2010 yılından beri ABD’deki faaliyetlerini, kurduğu CANIKUSA firması üzerinden yürüten SYS; 2020 ve 2021 yıllarında dünyadan Amerika’ya en çok tabanca ihraç eden üçüncü firma oldu. Özgün Yerli Tabanca’dan milli uçaksavar üretimine kadar birçok yerli ve milli savunma sanayi projesinin partneri olan SYS, dünya çapında bir savunma sanayi şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.