Karizma Haber-karizmahaber.com

Böyle çocuk kitabı yazılır mı çocuklara okutulur mu?

20 Haziran 2022 - 18:38
Böyle çocuk kitabı yazılır mı çocuklara okutulur mu?

Böyle çocuk kitabı yazılır mı çocuklara okutulur mu? Çocuğun cinsel tacize uğraması ve yetişkinler arasındaki cinsel temas konu edildi

Çocuk kitabı kategorisinden satılan iki kitapta yer alan skandal ifadeler sosyal medyada gündem oldu. ‘Aşk ve Dostluk’ isimli kitapta, yetişkinler arasındaki cinsel temas, ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ isimli kitapta ise bir çocuğun cinsel tacize uğraması konu edildi.

Çocuk kitaplarında büyük skandal. Çocuğun cinsel tacize uğraması ve yetişkinler arasındaki cinsel temas konu edildi. Böyle çocuk kitabı yazılır mı çocuklara okutulur mu. Yazıklar olsun bunu yazana

Haberlercom’da yer alan bilgilere göre, “Çıtır Çıtır Felsefe” ve “Aşk ve dostluk” adlı çocuk kitaplarında geçen bazı ifadeler sosyal medyayı ayağa kaldırdı. İki eserde de çocukların psikolojisini bozabilecek, pedofiliye yönelik olayların anlatılması pes dedirtti.

Günışığı Kitaplığı’nın çocuklar için yayınladığı Fransız Brigitte Labbé’ın “Çıtır Çıtır Felsefe” adlı kitabında bir çocuğun cinsel istismara uğramasının konu edildiği anlar anlatıldı. Açık bir şekilde istismarın detaylarına yer verilmesi “Bir çocuk bunları nasıl okuyabilir?” yorumunu yaptırdı. “Aşk ve Dostluk” isimli kitapta ise yetişkinler arasındaki cinsel temasın açıkça anlatıldığı ifadeler yer aldı.

TEPKİ YAĞDI

Bu detayların bir çocuk kitabında verilmesi, çocukların gelişimi açısından sakıncalı bulundu. Uzmanlar ise “Ebeveynler çocuklarına kitap aldığında ilk önce kendi okumalı” uyarısını yineledi. Öte yandan bu kitapların birçok ünlü kitap dükkanında ve İBB kitapçısında satılıyor olması da dikkat çekti.

Sosyal medyada onlarca kullanıcı, bu kitapların nasıl çocuk kategorisinde satışa sunulduğunu sorguladı. Tepki tweet’lerinin ardından olay kısa sürede gündem oldu. İşte o yorumlardan bazıları:

Şok oldum şok. Bu nasıl olur. Yazıklar olsun.

İnsan okurken dahi insanlığından utanıyor. Yazıklar olsun.

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.