Karizma Haber-karizmahaber.com

Bilim insanları şoka uğradı Uzaydan gelen gizemli sinyalin kaynağı bulundu

13 Haziran 2022 - 10:52
Bilim insanları şoka uğradı Uzaydan gelen gizemli sinyalin kaynağı bulundu

2019’dan beri dünyaya belli aralıkla sinyal gönderen FRB 190520 isimli radyo sinyalinin sırrı çözüldü.

2019’dan beri dünyaya belli aralıkla sinyal gönderen FRB 190520 isimli radyo sinyalinin sırrı çözüldü. İddialara göre bu frekanslar 3 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir cüce gezegenlerden geliyor.

Dünya’ya gelen gizemli radyo frekanslarının nereden geldiği belli oldu

Bilim insanları, uzayla ilgili çalışmalarına devam ederken 2019’dan bu yana gelen gizemli sinyallerin sonuçları ortaya çıktı.

EnSonHaber’den alınan bilgilere göre; Gök bilimciler, uzayın derinlikten gelen radyo sinyallerinin kaynağını araştırdı

Bilim insanları, son yılların en dikkat çekici kozmik olaylarından olan ve tekrarlayan bir radyo sinyalinin kaynağını tespit etti.

SİNYAL CÜCE GALAKSİDEN GELİYOR

İlk olarak 2019’da saptanan ve FRB 190520 adı verilen radyo sinyalinin, 3 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir cüce galaksiden geldiği anlaşıldı.

Tespit edilen yüzlerce sinyalin yaklaşık yüzde 5’inin tekrarlandığı biliniyor. FRB 190520 ise keşfedildiğinden bu yana aktif kalan tek sinyal olma özelliğine sahip.

Gök bilimciler bu tür sinyalleri daha önce de geldiği yere kadar takip edebildi. Ama bunları neyin ürettiği hala bir sır.

Bu nedenle söz konusu parlak radyo emisyonlarına dair daha fazla bilgi edinmek, bilim insanlarının bunları neyin ürettiğini anlamasını sağlayabilir.

FRB 190520’nin geldiği yeri öğrenmeye çalışan araştırmacılar, Hawaii’deki Subaru Teleskobu ve Çok Büyük Teleskop’tan yararlandı.

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.