Karizma Haber-karizmahaber.com

Berkin maskeleriyle kendilerini Ankara Adliyesi’ne zincirlediler

Berkin maskeleriyle kendilerini Ankara Adliyesi’ne zincirlediler
11 Mart 2015 - 17:35

ANKARA – Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde Ankara Adliyesi önündeki parmaklıklara yüzlerinde Berkin’in maskesi ile kendini zincirleyen 4 eylemciye polisler müdahale etti.
YARSAV Başkan Yardımcısı Mustafa Karadağ, eylemciyi yere yatırarak darp eden polislere müdahalenin yanlış olduğunu belirterek, “Yapmayın çocuklar bağırsın ya, bir şey olmaz. Çocuklar eylemini yapsın” ifadelerini kullandı.

Polislerin müdahale emri aldıklarını belirtmesi üzerine Karadağ, “Yanlış bu zaten. Bunu da emniyet anlayamıyorsa anlayacak” dedi. Daha sonra eylemciler demir makasıyla zincirleri kesildikten sonra gözaltına alındı.
Adliye’nin önündeki parmaklıklara kendini zincirleyen 4 kişi, “Berkin Elvan ölümsüzdür” şeklinde slogan attı. Eylemciler, Polisin eylemcilerden birini yere yatırarak darp etmesi üzerine o sırada Adliye’ye girmekte olan YARSAV Başkan Yardımcısı Hakim Mustafa Karadağ, müdahale etti. Karadağ “Bırakın ben hakimim, bırakın iki dakika bağırsınlar adamlar ya. Yapmayın çocuklar bağırsın ya, bir şey olmaz. Çocuklar eylemini yapsın.” dedi. Polislerin “ama kendilerini zincirlemişler demesi üzerine Karadağ, “Kendilerini zincirlesinler ne olacak. Yazık ya.” dedi.

Sert müdahalenin sona ermesi üzerine Adliye’ye yönelen Karadağ’a polisler, eylemi sonlandırma emri aldıklarını belirtti. Karadağ, “Yanlış bu zaten. Bunu da emniyet anlayamıyorsa anlayacak. Ne olacak ya ne olacak. Kime zararı var.” cevabını verdi.

“BİZ KÖTÜ BİR ŞEY YAPMIYORUZ, ADALET İSTİYORUZ”

Olay yerinde bulunan bir avukat ise eylemcilere, eylemlerinin amacına ulaştığını belirterek “Benim kanaatim en doğrusu bunu tadında bırakmak, ne dersiniz.” dedi. 18 yaşından küçük fark edilen bir eylemci, “Zaten eylemin başında yoldaşımıza işkence uygulandı. Yeterince yapıldı. Onların yaptığı çok kötü bir davranıştı. Biz burada kötü bir şey yapmıyoruz. Kötü davranmalarına gerek yok. Bir burada kötü bir şey yapmıyoruz. Küçük bir çocuk için adalet istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra demir makasının getirilmesi üzerine polis eylemcileri dağılmaları yönünde son bir defa uyardı. Eylemcilerin eylemlerini sürdüreceklerini açıklamaları üzerine, polisler zincirleri keserek eylemcileri gözaltına aldı. 4 kişinin yaptığı eyleme çoğu çevik kuvvet olmak üzere 30’dan fazla polisin müdahale etmesi dikkat çekti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.