Karizma Haber-karizmahaber.com

BDDK’nın etkisi kısa sürdü dolar tırmanışa geçti

BDDK’nın etkisi kısa sürdü dolar tırmanışa geçti
29 Haziran 2022 - 13:00

BDDK’nin etkisi kısa sürdü dolar yerine geri dönüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Cuma günü açıkladığı kararın ardından düşen dolar yavaş yavaş yerine geri dönüyor.

BDDK’nin etkisi kısa sürdü dolar yerine geri dönüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Cuma günü açıkladığı kararın ardından düşen dolar yavaş yavaş yerine geri dönüyor. Dolar 16 lira 70 kuruştan işlem görüyor

Dolar 16.70’i gördü yerine geri dönüyor. BDDK’nın etkisi kısa sürdü

TL’deki değer kaybını yavaşlatmak için döviz talebini azaltıcı ve yeni TL yatırım araçlarının cazibesini artırıcı adımlar atan ekonomi yönetimi son olarak cuma günü döviz nakit fazlası bulunan şirketlerin TL kredilere erişimini zorlaştıracak bir karar aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cuma günü açıkladığı kararın ardından sene başından bu yana yüzde 24 değer kaybetmiş olan TL, BDDK kararının ardından keskin şekilde değer kazandıktan sonra kazanımlarının bir kısmını geri vererek 7 Haziran’daki seviyelerinden işlem gördü.

Adının açıklanmasını istemeyen bir portföy yöneticisi, TL’deki değer kazanımının kalıcı olmasını beklemediğini ifade ederek, “Döviz talebini öteleyecek, KKM’yi daha cazip kılacak bir dizi adım daha gördük.

Ancak enerji faturasını düşünün; şirketlerin, kamunun döviz talebi devam edecek. TL’nin kademeli olarak kısa bir süre içinde değer kaybına tekrar başlaması kuvvetle muhtemel” dedi.

Geçen hafta 17.5425 ile 20 Aralık’tan bu yana yeni zirveyi gören dolar/TL, haftanın ilk günü 16.03’e kadar geriledikten sonra 16.60’lı seviyelere yükseldi.

Dolar/TL 16.70 seviyesinde işlem görüyor.

İlgili Haberler
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.