Karizma Haber-karizmahaber.com

SAMÇEP’TEN BASINA VE KAMUOYUNA BASIN AÇIKLAMASI

02 Ocak 2023 - 13:38
SAMÇEP’TEN BASINA VE KAMUOYUNA BASIN AÇIKLAMASI

Samsun Çevre Platformu’ndan  Samsun Basınnına ve Kamuoyuna bir basın açıklaması yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir bir canlı yayın esnasında otokrat bi tavırla Mimarlar Odası Samsun Şubesine hitaben “la Mimarlar Odası” gibi çok çirkin bir ifade kullanmıştır. Sayın Mustafa Demir’in kullandığı aşağılama ve hedef gösterme içeren dil ve söylem sacede Mimarlar Odasına dönük değil aynı zamanda Samsun’un doğasını, doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla kurulmuş Samsun Çevre Platformuna da (SAMÇEP) söylenmiştir. Zira Samsun Mimarlar Odası SAMÇEP bileşenidir.

Sayın Mustafa Demir göreve geldiği günden bu yana maalesef Samsun Halkının huzurla bir arada sosyallşemesini geliştirecek, yaşamını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini yükseltecek, derin yoksulluğa karşı halkı koruyacak çalışmalar yapmamış, projeler üretmemiştir. Aksine kendisinden önce kente kazandırılan yeşil alanları ve sosyalleşme alanlarını ticarileştiren ve tarım alanlarımzı imara açan rant projelerinden başka bir çabası olmamıştır.

Ticarileştirilen yeşil alanlara “Kent Yönetim merkezi, Toplu Ulaşım Transfer Merkezi” gibi isimler konulması toplumsal algı yönetiminden başka birşey değildir. Ve bu projeler hakkında iki kez mahekemeler tarafından verilmiş yürütmeyi durudurma kararları ortadadır. Her mahkeme kararından sonra proje üzerinde yapılan küçük değişikliklerle projeler ilerletilmiş halen hukuk süreci devam etmektedir. Bu yönüyle Sayın Mustafa Demir’in kullandığı kötücül ve çirkin dil aynı zamanda yürütmeyi durduran mahkemeye de söylemiş demektir.

Bizler Samsun’un doğal ve kültürel yapısına, toplumsal yapısına zarar verececeğini düşündüğümüz tüm proje ve işlemlere karşı yasalardan kaynaklanan demokratik ve meşru itiraz etme hakkımızı ve itirazımızı örgütleme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.

Sayın Mustafa Demir’i Mimarlar Odamıza karşı kullandığı dil nedeniyle kınıyoruz. Kendisini Mimarlar Odamızdan ve Samsun Halkından özür dilemeye, Samsun’a ve Samsun Halkına yakışır, yasalara ve halkına saygılı bir belediye başkanı olarak davranmaya, tutum almaya davet ediyoruz.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.