Karizma Haber-karizmahaber.com

Barış Terkoğlu Necmettin Erbakan’ın saklanan 28 Şubat konuşmasını açıkladı.

11 Temmuz 2022 - 11:21
Barış Terkoğlu Necmettin Erbakan’ın saklanan 28 Şubat konuşmasını açıkladı.

Barış Terkoğlu Necmettin Erbakan’ın saklanan 28 Şubat konuşmasını açıkladı. Mahkeme 56 dakikalık o görüntüyü izlemedi dedi

Gazeteci Barış Terkoğlu, eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın istifasının detaylarını açıklayarak, “56 dakikalık o görüntüyü mahkeme izlemedi.” dedi.

Barış Terkoğlu Necmettin Erbakan’ın saklanan 28 Şubat konuşmasını açıkladı. İşte istifasının perde arkası

Gazeteci Barış Terkoğlu eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın istifasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Terkoğlu, o dönem TRT’de canlı yayınlanan konuşmayı köşesine taşıyarak bugün yaş ortalaması 80’in üzerinde olan 14 askerin tutukluluğuna da tepki gösterdi.

Gerçek Gündem Haber Müdürü Sami Menteş ile birlikte hazırladıkları ‘Size yalan söylediler’ kitabının imza gününde eski Genelkurmay Hukuk Müşaviri, emekli tümgeneral Erdal Şenel’le bir araya geldiklerini ve kendisine bir görüntüden bahsettiğini dile getiren Terkoğlu, bunu daha önce hiç izlemediğini belirtti.

56 dakikalık o görüntünün izlenmediğine değinen Terkoğlu, “Defalarca talep etmişlerdi ama mahkeme reddetmişti. Dahası, kendileri bulup getirmişler, ancak hâkimler ‘burası sinema değil’ diyerek izlemeyi kabul etmemişti.” diye yazdı.

Devamında Terkoğlu, “Necmettin Erbakan’ın, bir yanına koalisyon ortağı Tansu Çiller’i, öbür yanına destek veren BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu oturttuğu basın toplantısından söz ediyorum. Erbakan’ın konuşması, hükümetinin istifasından üç gün sonraydı. 21 Haziran günü TRT’den canlı yayımlanmıştı.” Dedi. Erbakan’ın basının karşısına çıkma nedeni beklentisinin karşılanmaması olduğunu belirten Terkoğlu, istifanın ardından, yeni koalisyonun Çiller’in başbakanlığında kurulmasının beklendiğini yazdı. Terkooğlu, “Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, görevi ANAP lideri Mesut Yılmaz’a vermişti.” Diye belirtti.

Görüntüyü izlediğini belirten Terkoğlu, Necmettin Erbakan söze şöyle girdiğini açıkladı:

Bütün ulusumuzun takip ettiği gibi, 18 Haziran günü, bizim DYP ile bir yıl önce yapmış olduğumuz protokolümüz uyarınca, protokolümüze uyarak Sayın Demirel’e başbakanlıktan istifa mektubumu sunmuştum.

‘ERBAKAN İSTİFA NEDENİNİN ASKERLE SORUN DEĞİL, KOALİSYON PROTOKOLÜ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZİYORDU’

28 Şubat MGK’si, adı üstünde, 28 Şubat’ta olduğunu vurgulayan Terkoğlu, “Erbakan hükümeti o gün değil, dört ay sonra görevi bıraktı. Erbakan nedenin askerle sorun değil, koalisyon protokolü olduğunun altını çiziyordu.” Diye yazdı.

ERBAKAN ‘HAYIR’ DİYOR

Erbakan’ın Demirel’e sunduğu istifa mektubunu ‘Bir kere daha aynen okuyorum’ diyerek kameraların önünde okumaya başladığını yazan Terkoğlu, Mektuptaki ifadelein, Erbakan’ın açıklamasını doğruluyordu diyerek açıklamayı verdi:

RP ve DYP arasındaki koalisyon protokolüne uygun olarak, bu bir yıllık süreden sonra, başbakanlığın DYP’ye geçebilmesi için, yapmış olduğumuz taahhüde ve iki parti arasındaki mutabakata uymak üzere başbakanlık görevinden istifa ediyorum.

ASKERLE SORUN İDDİASINA TEPKİLİYDİ

Devamında Terkoğlu, “Tepkisi önce Demirel’e ardından Mesut Yılmaz’a idi. Yani cumhurbaşkanının görevi Çiller’e vermemesi ya da başkasına vermesi ‘darbe’ ise (ki değil), Erbakan’a göre sorumlusu önce Demirel sonra Yılmaz’dı.” dedi.

Askerle sorun iddiasına da Erbakan’ın tepkili olduğunu söyleyen Terkoğlu, Erbakanı’n şu sözlerini açıkladı:

 ‘Efendim, ülkede bir gerginlik varmış da hükümet bunun için istifa etmişmiş… Hayır! İşte bizim istifa mektubumuz apaçık ortada… Başarılı bir hükümet, sadece ahde vefa örneği gösteriyor. Protokolün gereği olarak en güzel bir ahlak örneği gösteriyor. Bu siyasi tarihimize böyle geçecek!’” 

Erbakan’ın istifa kararına ‘bir yıl önce Çiller’e verdiği söz’ü gerekçe olarak sunduğunu söyleyen Terkoğlu. “Gelgelelim, bugün AKP-FETÖ işbirliği ile açılan 28 Şubat davasını sürdürenler, Erbakan’ın kendi sözlerine rağmen ‘Hayır, Erbakan’a askerler darbe yaptı’ diyordu. “ dedi.

56 DAKİKALIK O GÖRÜNTÜYÜ MAHKEME İZLEMEDİ

56 dakikalık o görüntüyü mahkeme izlemedi. Zira görüntüler, 28 Şubat’ın bir darbe olduğu tezini, bizzat Erbakan’ın ağzından ortadan kaldırıyordu. “diyen Terkoğlu, izlenmemesinin sebebi belli olduğunu söyleyerek

Mahkeme, önceden verilmiş karara ulaşmak için delilleri yok saymak zorundaydı. Eğer Erbakan’ın anlattığı, ‘Demirel’in görevi Çiller’e vermemesi’ darbe ise, bunun yakın tarihte örneği de var. Malum, Erdoğan, 2015 Haziran-Kasım aralığında, yaptığı manevralarla, muhalefete hükümet kurma görevi vermeyerek, olası bir alternatifi önledi. Öte yandan, istifa ile darbe aynı şeyse, 2016 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifa ettirilmesi ne oluyordu? Mahkemeyi model alacaksak, bizzat Erdoğan tarafından, bir kez başbakan istifasıyla, bir kez de görev vermeyerek ‘darbe’ yapılmıştı!” dedi.

“14 ASKER, HAPİSTE ÖLÜMÜ BEKLİYOR”

Yaş ortalaması 80’in üzerindeki 14 asker, ‘Erbakan’a rağmen sözde Erbakan için’ bir bayramda daha, hapiste ölümü beklediğini söyleyen Terkoğlu, “Tıpkı Gezi davasındaki gibi… Olmayan darbenin, görülmek istenmeyen delilleri ise yarına hazırlanıyor. Geleceği çizmek isteyenler, hepimizin geçmişini kendi kalemiyle yeniden tanımlıyor. Mesele yemek ise nefes almak bile bahane. Kurdun mahkemesi olsaydı kuzular hep idamlık olacaktı.” Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.