Karizma Haber-karizmahaber.com

‘Bakanlık lösemi hastalarıyla ilgili umut tacirliği yapıyor’

‘Bakanlık lösemi hastalarıyla ilgili umut tacirliği yapıyor’
03 Mart 2015 - 14:35

ADANA – Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği Başkanı Kemal Yücel, ilik bankasının acilen kurulması gerektiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı yetkililerinin sürekli olarak protokol imzalıyoruz. İhalesini yaptık, imzalıyoruz” diyerek lösemi hastalarıyla ilgili adeta umut tacirliği yaptığını söyledi.

Sağlıkta dönüşüm projesi ile sağlık sistemini baştan aşağıya değiştiren iktidarın gücünün kemik iliği bankasına yetmediğini aktaran Yücel, “Neden? Çünkü bu işlerde para yok, rant yok. Kemik iliği bankası faaliyete geçirilmediği için yaşatabileceğimiz hayatlar yitip gidiyor.” dedi.

Türkiye’de yaklaşık 200 bin lösemi hastası bulunduğunu ve her yıl yaklaşık 1500 – 2000 çocuğun bu hastalığın pençesine düştüğünü vurgulayan Kemal Yüce, “Bu çocuklarımızın hayatta kalabilmesi için ilik bankasının kurularak kemik iliği donörlerinin kayıtlarının bir veri tabanında saklanması gerekir. Mevcut sisteme göre her lösemi hastası için yakın akrabalarından 30 kişiden kan örneği alınıyor ancak alınan kan örneklerinin kayıtları bir veri tabanında depolanmıyor. Lösemili tedavisi ve kemik iliği nakli yapılan sağlık kuruluşlarında tedavisi yapılan hasta yakınlarının kan örnekleri veri tabanında depolanmadığı için diğer hastalara umut olamıyor. Ayrıca gerek sosyal medya ve gerekse basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine binlerce gönüllü kan örneği veriyor. Peki ne oluyor bu kan örneklerine? Maalesef ki ülkemizde bu kanların analizlerinin yapıldığı üniversite hastanelerine YÖK ve sağlık bakanlığı tarafından ödenek ayrılmıyor ve alınan kan örnekleri çöpe gidiyor. İlik bankasının faaliyete geçirilmesi ve gerekli ödeneğin sağlanması için daha kaç çocuk yaşamını yitirecek? Daha kaç anne babanın yüreğine ateş düşecek?” diye konuştu.

Sadece 2013 yılında 152, 2014 yılında ise yaklaşık 200 çocuğun lösemiden hayatını yitirdiğini hatırlatan Dernek Başkanı Yüce, “Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na soruyorum. Türkkök Projesi’nin faaliyete geçmesi ve kemik iliği analizlerinin yapılması için daha kaç çocuk lösemiden ölecek. Daha kaç anne-baba evlatlarının saçı yerine toprağını okşayacak. Daha kaç ocağa ateş düşecek? Çocuklarımızı löseminin pençesinden kurtarmamız mümkün. Gerek doku ve gerekse organ bağışı konusunda tüm görevlere hazırız. İlik bankasının kurulmasıyla birlikte Adana’da kemik iliği donörlüğü organ bağışı konusunda binlerce gönüllümüz ile hazırız.“

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.