Karizma Haber-karizmahaber.com

Artık mezar yerlerine bile haciz konuyor. Geçim derdi mezarda bile son bulmayacak

07 Ocak 2023 - 15:34
Artık mezar yerlerine bile haciz konuyor. Geçim derdi mezarda bile son bulmayacak

Bu da olur mu diyeceksiniz, oldu. Mezar yerine bile haciz kondu. Haciz koyduran kişi kendinden önce 48 hacizin daha olduğunu öğrendi

Geçim derdi ölünce bile bitmeyecek. Artık mezar yerlerine bile haciz konuyor

Türkiye’de ekonomik krizin etkileri her geçen gün artarken, borcunu ödeyemeyen ve icralık olan vatandaşların sayısı da her geçen gün artıyor. İcra dairelerindeki dosya sayısı 24 milyon barajını geçti. Alacağını tahsil etmek isteyen şirket ya da kişiler, borçlunun mezar yerine dahi haciz işlemi başlatıyor. Kredi kartı borcunu ödemeyen bir vatandaşın Mardin’deki mezarına 49 ayrı haciz işlemi başlatıldığı ortaya çıktı.

ANKA’dan Esra Aluş’un haberine göre Ekonomik koşullar icra dairelerindeki dosya sayısının 24 milyon barajının artmasına neden oldu. Borçlu vatandaşların mezar yerlerine kadar icra işlemleri konulmaya başlandı. Buna en çarpıcı örneklerden biriyle varlık yönetim şirketi avukatı karşılaştı. Buna göre, 2016 yılında 15 bin 429 TL 88 kuruş olan kredi kartı borcu 2022 yılına kadar ödenmeyince banka alacağını varlık yönetim şirketine devretti. 2016 yılında 15 bin 429 TL 88 kuruş olan borç, faiz ve diğer masraflar nedeniyle 47 bin 855 TL’ye yükseldi.

MEZAR YERİ İÇİN DE HACİZ İŞLEMİ BAŞLATILDI

Varlık yönetimi şirketinin avukatı, tahsilat için borçlunun adına kayıtlı olan araçlarına ve gayrimenkullerine haciz koymak için işlemlere başladı. Bu sırada borçlunun üzerine kayıtlı olan mezar yeri de tespit edildi. Alacağa dair Mardin’in Derik ilçesi Kovalı köyünde bulunan mezar yeri için de haciz işlemi başlatıldı. Ancak varlık yönetimi şirketinin avukatı, mezar yerleri için kendisinden önce 48 ayrı haciz olduğunu gördü. Kendisinin yaptığı işlemle mezarın üzerindeki haciz sayısı 49’a çıktı.

Mezarlara haciz konulup konulamayacağını Avukat Ceren Şarman ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Şarman, mezar yeri için belediyelerden ücret karşılığı alınan belgenin aslında bilinenin aksine bir tapu niteliğinde olmadığını belirterek şunları söyledi:

“MEZARLIKLAR BELEDİYEYE AİTTİR

Mezarlıklara haciz konulamaz. Yargıtay’ın da bu yönde kararları mevcuttur. Çünkü, mezarlıklar belediyeye aittir. Biz aslında hepimiz yanlış biliyoruz. Bir mezarlığı aldığımız zaman bunun bize tapusunun verildiğini düşünüyoruz. Ama aslında bize belediyeler sadece kullanım belgesi vermektedir ve mezarlıklar belediyeye aittir. Belediye malları da kamu malı olduğundan haczedilemez.

BORÇLUNUN İTİRAZ ETMESİ GEREKİYOR

Bu nedenle burada yapılan haciz işlemi hatalıdır ve borçlunun itiraz etmesi gerekir. Alacaklı olan herkes bu mezar yerleri için haciz talebinde bulunuyor ve bu talepler icra müdürleri tarafından da maalesef kabul ediliyor. Ancak bu yanlış bir uygulama. Burada icra müdürleri sadece ada parsel bilgilerini görüp bu işleme onay veriyorlar ama kamu malı olduğu için haczedilemez mezarlıklar.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU DA ALACAĞI İÇİN MEZARLIĞA HACİZ KOYUYOR

Hatta benim dikkatimi çeken şu oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu da alacağı için mezarlığa haciz koymuş. Yani devlet kurumu devlete ait bir mala haciz koymuş oluyor. Burada ortaya değişik bir durum çıkıyor.”

İCRA DAİRELERİNDEKİ DOSYA SAYISI 2022’DE 24 MİLYON BARAJINI DA GEÇTİ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı verilerine göre; Ekim 2022 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 37 artış ile 33 milyar TL oldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.