hava 19° Orta
DOLAR 21,5235 % % 1.18
EURO 23,1674 % % 1.04
GRAM ALTIN 1.355,27 % % 1,08
ÇEYREK A. 2.215,87 % % 1,08
BITCOIN 25.959,99 % -1.989
SON DAKİKA

Antalya’dan 6 gün sonra dünyaya girecekler: Falso alıp sekerse büyük tehlike olacak

Gök bilimciler, yılın en önemli olayları arasında gösterdiği Perseid meteor yağmurunun, 11-12 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacağını açıkladı.

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 11:49

/ 11 kez okundu.
Antalya’dan 6 gün sonra dünyaya girecekler: Falso alıp sekerse büyük tehlike olacak

Gök bilimciler, yılın en önemli olayları arasında gösterdiği Perseid meteor yağmurunun, 11-12 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacağını açıkladı.

Gök bilimciler, yılın en önemli olayları arasında gösterdiği Perseid meteor yağmurunun, 11-12 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacağını açıkladı. Saatte 100 civarında gök taşı görülmesi beklenen gecede, Antalya’dan girecek meteorların hızının 66 kilometre dolaylarındaki ‘ateş topları’ olacağı ifade edildi.

Antalya’da meteor yağmuru gerçekleşecek: Hızı sebebiyle meteorlar ateş topuna dönüşebilir

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) hazırladığı 2022 Gök Olayları Yıllığı’na göre, bazıları binlerce yıl öncesine tarihlenen kuyruklu yıldızların geçişleri sonrası bıraktığı artıklardan oluşan gök taşı yağmuru olayları, her yıl dünyada 8 kez yaşanmaktadır. Bunlar Quadrantid (Dörtlük), Lyrid (Çalgı), Eta Aquarid (Eta Kova), Delta Aquarid (Delta Kova), Perseid (Kahraman-Perce), Orionid (Avcı), Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılmaktadır. Halk bu durumu yıldız kayması olarak adlandırmaktadır.

Gök taşlarının son derece yüksek hızlarla dünya atmosferine girerek sürtünme sonucu yanmasıyla oluşan yağmurlarının en dikkat çekicisinin 11-12 Ağustos gecesi yaşanacağını duyurdu. Bu olayın çıplak gözle izlenebileceği ifade edildi.

HIZLARI 66 KİLOMETRE: ATEŞ TOPUNA DÖNÜŞEBİLİR

TUG’un 2022 Gök Olayları Yıllığı’nı hazırlayan Prof. Dr. Faruk Soydugan ve Başuzman Dr. Tuncay Özışık, gök taşı yağmuru ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’ndan ayrılan küçük kayaç ve toz parçalarının Perseid yağmurunun kaynağı olduğu biliniyor. Çekirdeği 26 kilometre çapa sahip Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı, güneş çevresindeki turunu 133 yılda tamamlıyor. 14 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Perseid gök taşı yağmurunun en yoğun gözlenebileceği tarih 11-12 Ağustos gecesi olacak. Perseid en yoğun meteor yağmurlarından biridir ve yağmurun yoğun olduğu günlerde saatte 50-100 adet ‘yıldız kayması’ gözlenebilir ancak en yoğun etkinlik günlerinde ayın dolunay evresinde olması gözlenen sayıyı düşürecektir. Bu dönemde meteorlar, Kahraman (Perseus) Takımyıldızı’nın bulunduğu bölgeden çıkıyor görünecek. Meteorların dünyaya giriş hızlarının saniyede 66 kilometre civarında olduğu biliniyor. Perseid yağmuru sırasında ‘ateş topları’ denilen gök taşlarını da görmek mümkün. Ateş topları daha büyük ışık patlaması şeklinde ve daha uzun süre gözlenebilen, ayrıca parlaklıkları -3 kadara ulaşan meteorlardır.”

YÜKSEK KESİMLERDEN İZLENEBİLECEK

Sayılı günlerin kaldığı Perseid meteor yağmurunu izlemek için şehir ışıklarından uzak alanlarda hem fotoğraf çekimi hem de çıplak gözle bu şöleni seyredebilmek için programlar hazırlandı. Ağustos ayının 2’nci haftasında en yoğun meteor yağmurunun yaşanacağı Perseid’i izlemek için Antalya’daki gökyüzü meraklıları, 13 Ağustos gecesi 2 bin 400 rakımdaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde buluşacak. Ayrıca Perge Antik Kenti’nde de tarihi eserlerle birlikte meteorların görüntülenebileceği özel bir gözlem etkinliği olacağı açıklandı.

Saklıkent’teki gözlem şenliğini organize eden Antalya Kuş Gözlem Topluluğu’ndan Gökçe Coşkun, katılmak isteyen herkesin saat 21.00’de kendi imkanlarıyla gelebileceğini belirterek, “Gözlem için herhangi bir ekipmana gerek yok. Teleskop kuracağız. Ateş yakmak yasak, soğuk olabilir, yanınıza giysi almayı unutmayın” dedi.

(Kaynak: DHA)

İLGİLİ HABERLER
kaynak: yeniçağ

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.