Karizma Haber-karizmahaber.com

Akşener: Çiftçinin hakkını yiyenler gidecek. Cebinizden 38 milyar alıp başkasına verdiler

02 Ağustos 2022 - 10:03
Akşener: Çiftçinin hakkını yiyenler gidecek. Cebinizden 38 milyar alıp başkasına verdiler

Fındıkta taban fiyatı 74 lira önerdiğini ancak iktidarın 54 lira verdiğini söyleyen Akşener, ‘’20 lira fark İtalyanların cebine gitti’’ dedi.

Fındıkta taban fiyatı 74 lira önerdiğini ancak iktidarın 54 lira verdiğini söyleyen Akşener, ‘’20 lira fark İtalyanların cebine gitti’’ dedi. İYİ Parti lideri Telekom ve Ankapark’taki 38 milyarlık zarar için de ‘’Sizin cebinizden alınıp, birilerin cebine konulan para’’ değerlendirmesini yaptı

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Çiftçinin hakkını yiyenler gidecek. Cebinizden 38 milyar alıp başkasına verdiler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘Memeleket Gezileri’ne dün Kırklareli ile devam etti. Büyükkarıştıran beldesi, Pınarhisar ilçesi ve il merkezinde esnafı ziyaret eden İYİ Parti lideri, açıklanan fındık fiyatı ve açıklanacak ayçiçeği fiyatı ile ilgili konuştu. Büyükkarıştıran’da vatandaşlara seslenen Akşener, siyasetçilerin çok uzun bir zamandır çalışmadığını ve vatandaşı dinlemediğini belirtti. Akşener, “Siyasetçi, bizi yönetenler vatandaştan koptular. Ne düşünüyorsunuz, ne yiyorsunuz, ne içiyorsunuz, ne hissediyorsunuz? Soran yok, anlayan yok. Bunu ortadan kaldırmanın yolu size gelmekten geçiyor” dedi.

Karadeniz turu sırasında fındık taban fiyatının 74 lira olması için çağrıda bulunduğunu hatırlatan Akşener, açıklanan rakamın ise 54 lira olduğuna işaret etti. İYİ Parti lideri, “Arada 20 lira fark var. Kimin cebine gitti, İtalyanların cebine gitti” değerlendirmesini yaptı.

Bir kez daha Türk Telekom’daki zararı hatırlatan Akşener, sözlerini “Şimdi bir örnek daha söyleyeceğim. 24 milyar lirayı Türk Telekom’dan aldı, yani sizin cebinizden aldı Haririler’in cebine koydu. Haririler aile dostu, ayıp olurmuş. Peki, size ayıp olmuyor mu? Siz üretim maliyetlerini karşılayamadığınız için hayvanlarınızı kesime gönderirken ayıp olmuyor, bu sene çiftçilerimiz gübre atamadılar, ona ayıp olmuyor ama Haririler’e ayıp oluyor. Bitmedi. Ankapark diye Ankara’da ucube bir sistem yapmışlar. Sayın Mansur Yavaş’la birlikte gittik, gezdik. Ne kadara mal olmuş biliyor musunuz? 801 milyon dolara, Türkçesi 14 milyar lira. 24 ile 14’ü toplayın 38 milyar lira. 38 milyar lira sizin cebinizden alınıp, birilerin cebine konulan bir para” ifadelerini kullandı.

Bu para ile çiftçilerin nisan ayında ücretsiz gübre atabileceğini, besicilere yüzde 50 indirimli yem verilebileceğini, mazotta yüzde 35 indirim yapılabileceğini, EYT’lilerin önemli bir bölümünün sorunlarının çözülebileceğini, ilkokuldan liseye kadar devlet okulu öğrencilerine sabah kahvaltısı ve öğle yemeği sağlanabileceğini anlatan Akşener, “Bakın iki kalemde sizi soyuyorlar. Siz çocuklarınızın okuması için cebinizde ne varsa ortaya koyansınız. Gıdanızdan kesip çocuklarınızı okutansınız. Ama buna karşılık 58 puan alıp ayısı-dayısı olan gençlerin tayin edildiği bir ülkede 92 puanla sizin çocuklarınız tayin edilmiyorsa işte burada çok önemli bir haksızlık vardır demektir” diye konuştu.

2 buçuk yıldır gezdiğini, bu süre içinde dinlediği sorunlara çözüm üretip bunları kamuoyuna mal ettiğini dile getiren Akşener, “Siyasetçilerin bunlar üzerinden rekabet etmesini, siyasetçilerin sizin dertlerini[1]ze çözüm üzerinden yarışmasını sağlaya[1]cağız. Seçmen, siyasetçinin velinimetidir. Sizden artık hiç korkmuyor bunlar. Çünkü ‘ceketimi assam, şapkamı assam seçilirim’ diyorlar. Şuculuk-buculuk üzerinden birbirine düşürülen seçmen velinimet olur mu, olmaz. Siyasetçi onu dinler mi, dinlemez. Çünkü yorulur. Dert dinlemek kolay mı?

Ona çözüm üretmek kolay mı, yorulur. Şimdi benim sizden isteğim şu; 5 maaş, 10 maaş, 15 maaş alan danışmanların bulunduğu bir ülkede, bu düzen harami bir düzendir. Bu harami düzeni el ele verip, helal oylarınızla, demokrasiyle, sandıkta emekliye sevk edeceğiz inşallah. Bu harami düzeni birlikte yıkacağız. Çaldıkları da yanlarına kar kalmayacak, merak etmeyin” diye ekledi.

Akşener, esnaf ziyaretlerinde ekonomik krizden dert yananların isyanıyla karşılaştı.

Bir esnaf, Akşener’e, “Şartlar o kadar ağırlaştı ki biz ne satsak yerine koyamıyoruz. Her şeye zam var. İşin içinden çıkılır gibi değil. Çalıştıkça batıyoruz yani. Yorgunluktan evde nerede yattığımızı bilemiyoruz ama şu 6-7 aydan beri çalıştıkça batıyoruz” dedi. Dükkânda bulunan ve çiftçi olduğunu belirten vatandaştan gelen “Cebimizde 10-15 bin liralık telefonlarımız yok” sözü üzerine Akşener “Vatandaşa telefonunu göster diyorlar ya biz de ellerini gösteriyoruz” karşılığını verdi.

Çiftçi olan bir vatandaş da Akşener’e ‘’Sizi kurtarıcı olarak görüyoruz. Geçen yıl ayçiçeği teslimatı yaptık. Bir sürü yer varken tarım krediye ayçiçeği teslim ettik. 5400 liradan hesap kesildi. Sizi mağdur etmeyeceğiz dediler. Fakat yağlı tohumlar fark verdi biz farkımızı alamadık. Hangi kapıya gittiysek bunu dile getirmediler. Mağdur edilmek istemiyoruz’’ diye dert yandı

‘KURU AYÇİÇEĞİ 16.6 LİRA, SULU AYÇİÇEĞİ 13.6 LİRA’

İYİ Parti Lideri Akşener, Kırklareli ziyaretinde bölge tarımının can damarı ayçiçeği taban fiyatıyla ilgili teklifini de açıkladı. Akşener, “Bugün gezdiğim her ilçede ayçiçeğine dair fiyat açıklayacağım ki, ağalar öğrensin. Tembel tenekeler öğrensin. Bütün maliyetleri hesapladık. Üzerine yüzde 20 kar koyduk. Sulu ve kuru ayçiçek tarımının sonuçları itibariyle, ikisinin paçalı 15.1 lira; sulu ayçiçek tarımı sonrasında elde edilen ürünü 13.6 lira açıklamalı, kuru ayçiçek tarımı neticesinde elde edilen ayçiçeğe de 16.6 fiyat açıklanmalıdır. Şimdi bunun takipçisi olacağız. Sizle konuştuk. Maliyetlerinizi hesapladık ve yüzde 20’lik kar payı ile bu sonucu açıkladık. Yani atmasyon, uydurma bir sonuç değil. Tarım Bakanlığı’na tarımla ilgisi olmayanları atayan bu zihniyet, ulusal süt konseyi denilen gruba hayatında inek görmemiş insanları atayan bu zihniyeti en kısa sürede el ele verip attaya göndermek bizim görevimizdir”

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.