Karizma Haber-karizmahaber.com

AKP Vahdettin konusunda çark etti. Tunç Soyer’e demediklerini bırakmamışlardı

13 Eylül 2022 - 8:25
AKP Vahdettin konusunda çark etti. Tunç Soyer’e demediklerini bırakmamışlardı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MKYK sonrası kameraların karşısına geçti. Çelik, Tunç Soyer’in sözlerine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Tunç Soyer’e demediklerini bırakmamışlardı. AKP Vahdettin konusunda çark etti. İşgalcilerle işbirliği yapanlar tablonun dışındadır

AKP Sözcüsü Ömer Çelik partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi. Gençleri, kadınları ve geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” sözlerine yönelik tepkiyi sürdürdü ancak vites düşürdü.

AKP Sözcüsü Çelik, “Maalesef Türkiye’de kimlik krizini tetiklemeye çalışanların kullandığı enstrümanlardan birisi Osmanlı ile Cumhuriyet’i kavga ettirmek. Osmanlı da bizimdir, Cumhuriyet de bizimdir” derken “işgalcilerle işbirliği yapan yöneticileri” bu kez ayrı tuttu.

Çelik şu ifadeleri kullandı:

“Tarihte tartışmalı olaylar, kişilikler var. Tarihçiler tarafından tartışılmaya devam edilir. Doğru olan yaklaşım, güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, işgalcilere söylenmeyen sözün tarihimize söylenmiş olmasıdır. İşgalcilere karşı olan duruşumuz anlatılması gerekirken içeriye dönük tartışmaya çevrilmesi ciddi şuursuzluktur. Zaten arkasından atılan adımlar bu şuursuzluğun devamı olarak gelmiştir. Bazı siyasetçi arkadaşlarımız, bu bağlamda söylenen sözlerin Atatürk’ün söylediği sözleri ifade ederek bize cevap vermeye çalışıyorlar. Atatürk’ün sözlerinden bağlamının kopartılması istismar siyasetidir.

“Bizim herhangi bir ilimizdeki bir pide fırını kadar yaşı olmayan bazı devletlerin bile kendilerine geçmiş, tarih üretmek için ne kadar gayret sarf ettiğini bazı ziyaretimizde görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti türedi bir devletmiş gibi göstermeye çalışırsanız, Atatürk’ü büyük devlet adamları silsilemizin son halkası olarak nitelendirmek yerine geçmişteki devlet adamlarınla kavga ettirmek, onlarla zıtlık üretecek şekilde anlatmaya çalışırsanız, devlet geleneğimizin kökleri açısından yanlış bir yaklaşımın içerisine girer. Türkiye Cumhuriyeti de bizimdir, Osmanlı devleti de bizimdir. Bu kavga yetersiz zihinlerin kimlik kavgasından siyasi kriz çıkarıp, yıllarca kötülük yapmıştır. İşgalcilerle işbirliği yapan, ülkesini terk eden tabii ki bu tablonun dışındadır, bunu konuşmaya gerek mi var? Ama tartışmalı olaylar, kişilikleri bırakalım tarihçiler değerlendirsin. Biz siyaset adamları olarak bu kimlik nifakına karşı duyarlığımızı koruyalım. Büyük Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kökü yokmuş gibisinden savunulması yapılacak en büyük kötülüktür.”

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.