Karizma Haber-karizmahaber.com

’70 yaşına kadar çalışan değil emeklilikte rahat etmek istiyoruz’

’70 yaşına kadar çalışan değil emeklilikte rahat etmek istiyoruz’
13 Mart 2015 - 15:30

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Türk Sağlık Sen çalışanları hastane binası önünde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Hastane önünde SES üyelerinin de katıldığı iş bırakma eyleminde konuşan Türk Sağlık Sen İş yeri temsilcisi Fatih Akbaba, 70 yaşına kadar çalışmak istemediklerini, istediklerinin emeklilikte rahat etmek ve insanca ücret almak olduğunu söyledi. Sağlık çalışanları attıkları sloganların ardından olaysız şekilde dağıldı.

Akbaba açıklamasında şunları dile getirdi: “Sağlık çalışanlarının giderek arttığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilmekte çalışan talepleri sürekli olarak ötelenmektedir. Asistanlar 36 saate varan nöbetlerde helak olmakta hemşireler, ebeler ve sağlık çalışanları ağır iş yükü altında adeta kan ağlamaktadırlar. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına angarya cumartesi nöbeti, dayatılmakta ve pazar da çalışacaksınız denilerek hızla köle sistemine dümen kırılmaktadır. Bir saatlik nöbet ücreti bir doktor için şu anda 7 TL, ebe ve hemşire arkadaşlarımız için 4,7 TL gibi komik bir ücrettir. Ücretlerin yüzde elli artması çok büyük bir müjdemidir? Nöbet ücretlerinde gerçek bir müjde verilmek isteniyorsa bir saatlik çalışma karşılığında alınan ücret nöbeti ücret olarak ödenmelidir. 70 yaşına kadar çalışılabilecekmiş. Biz yetmiş yaşına kadar çalışan değil emeklilikte rahat etmek ve insanca bir ücret almak istiyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.