Karizma Haber-karizmahaber.com

Muğla’da ‘Dış Ticaret’ bilgilendirme semineri düzenlendi

Muğla’da ‘Dış Ticaret’ bilgilendirme semineri düzenlendi
13 Mart 2015 - 16:26

MUĞLA – Muğla’nın Menteşe ilçesinde, Ege İhracatçılar Birliği uzmanları tarafından “Dış Ticaret” konulu bilgilendirme semineri düzenledi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasındaki seminere Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Ahmet Şevket Yurt, İhracatı Geliştirme Uzmanı Hatice Şafak Bozkır ve Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Dilan Can konuşmacı olarak katıldı.

Daire Başkanı Yurt, İhracat Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Diğer kurumlardan biraz daha farklı bir yönümüz de gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çok yaygın bir teşkilat ağımız var. Hiç ihracat yapmamış bir firmayı alıp uluslararası pazarlarla tanıştırmaya imkan verdirecek veritabanına sahibiz. Bakanlığımızın web sayfasında şu anda 150 ülke kapsamlı, 49’u ise profil olmak üzere kapsamlı rapor şeklinde, her bir ülkeyle alakalı detaylı bilgi bulunmaktadır. Vergilerinden gümrük oranlarına, o ülkede nasıl iş yapılacağından belgelendirme prosedürlerine kadar çok detaylı ve sürekli güncellenen bilgiler bulunuyor. Yine her bir ülkeyle alakalı, ülke uzmanı arkadaşlarımız var. Bunlar ister e-posta, ister telefon, ister yüz yüze size her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar.” dedi.

İRAN’DA YATIRIM YAPMAYA DAVET ETTİ

Ahmet Şevket Yurt daha sonra, “Ülke Masaları Pazar Araştırması-İran Pazarına İhracat İmkânları” konulu bir sunum yaptı. Muğla’daki işadamlarını İran’a yatırım yapmaya davet eden Yurt, “İran, gelişmekte olan bir ülke. Bulunduğumuz bölge coğrafyası içinde gelişme potansiyeli açısından önemli ülkelerden birisi. İran’ın ülkemize yakın olması, halkının Türk insanına olan bağlılığı, yönetiminin kalkınmaya yönelik desteği, iki ülke arasındaki kültürel yakınlık, doğal kaynaklar ve gelişme potansiyeli gözönüne alındığında işadamlarımız için İran, ticari ortaklık yapılacak bir ülke konumunda yer alıyor. Bu anlamda ihmal edilecek bir pazar değil.” ifadelerini kullandı. İran’ın dünyada önde gelen petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olduğunu da kaydeden Yurt, “Üretim yapmalarına rağmen kalite açısından Türkiye ile başetmeleri mümkün değil. İhracatı yıllara göre düşüş gösteriyor; 2011 yılında 130 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken 2013 yılında bu rakam 72 milyar dolara düştü. Bunun yanında 50-60 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor. En yakın ticari ilişkisinde, Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada yer alırken Türkiye beşinci sırada bulunuyor. İran’dan yıllık 4 milyar dolarlık bir ithalatımız var, 2012 yılında sadece altın ithalatıyla bu rakam 10 milyar dolar seviyesine yükseldi. Ayrıca bölgede 1 milyar 300 milyon dolarlık yatırımımız bulunuyor.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin tercihli ticaret anlaşması yaptığı ilk ülkenin İran olduğunu kaydeden Yurt, “İran, oldukça zor bir ülke. Bize karşı mesafeli olan bir ülkeydi. Bu anlaşmalarla esas itibariyle iki ülke arasındaki vergilerin kaldırılması, tarife dışı engellerin bertaraf edilmesi, ticaretin derinleştirilmesi, tavize konu olan ürünlerin her sene arttırılması çalışması gerçekleştiriliyor. 2003 yılında başlayan müzakereler sonucu 29 Ocak 2014 tarihinde, hazırlık ve ikna etme süresi yaşandı. İmzadığımız bu anlaşma, 2015 yılında yürürlüğe girdi. Söz konusu anlaşmayla bizim açımızdan 125 kalem sanayi ürününde taviz alınırken bizse 140 tarım ürününde İran’a taviz veriyoruz. Bu anlamda ihracatımızın dörtte birini bu ülkeye gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Seminerde daha sonra, “İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları” başlığı altında Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi, TURQUALITY’nin Desteklenmesi ile Yurtdışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Yurtdışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi hakkında bilgi verildi. Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Can ise Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları’nı anlattı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.