Karizma Haber-karizmahaber.com

Ali Fuat Başgil, Samsun Türk Ocağı tarafından anıldı

Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, Samsun Türk Ocağı tarafından anıldı

Ali Fuat Başgil, Samsun Türk Ocağı tarafından anıldı
Aydın Tomakin( aydintomakin@gmail.com )
02 Mart 2015 - 7:50

Yazar ve şair M. Hâlistin Kukul: Ali Fuat Başgil, değerini hâlâ kavrayamadığımız ilim ve fikir adamlarımızın başında gelir” dedi.

Samsun Türk Ocakları tarafından anılan Ali Fuat Başgil’i anlattı.

Birinci Cihan Harbi’nin başlaması üzerine, dört buçuk yıl Kafkasya Cephesi’nde fiilî olarak askerlik yapan Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, OMÜ Em. Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul tarafından verilen “Ord. Prof. Dr. Alif Fuat Başgil’de İlim Adamı Duruşu” konulu bir konferansla Samsun Türk Ocağı’nda anıldı.

Kukul, şunları söyledi: “Ord. Prof. Dr. Başgil, ilmî sahalarda yazdığı eserler yanında, “örnek ilim adamı vasfı ve tavrıyla” siyâsetçilere de yol göstericiliğini sürdürmüştür.İlim adamı duruşu; nezaketi ve tevâzûyu elden bırakmadan, fikrî bakımdan tâviz vermeyiş, yalpalamayış, adamına göre söz söylemeyiştir.

Biz, bu bakımdan, Başgil Hoca’yı bir numûne olarak takdîm etmek istiyoruz.

Başgil, fikrî muarızı olan İsmet İnönü / CHP ve 27 Mayıs 1960 İhtılâli sonrasının paşaları olan Özdilek-Ulay cephesine karşı olduğu gibi, aynı dünya görüşünü paylaştığı Bayar- Menderes- Fatih Rüştü Zorlu’ya karşı da aynı ilim adamı duruşunu ortaya koymuştur.

Bu hususta; 1946 yılında DP’nin kurulması sıralarında, Celâl Bayar’ın, kendisini de aralarında görmek istemesi- tabiî ki milletvekilliği teklifi- üzerine söylediği şu sözler ne kadar ibret vericidir:

“Efendim ben, üniversitede hoca kaldıkça, fikir istiklâlimi muhafaza etmek kararındayım. Tâ ki yarın iktidara geldiğiniz zaman müsaadenizle, sizleri de tenkit edebileyim. Bu hususta beni mazur görünüz.”

Başgil Hoca’nın bu sözleri, 1960 yılı başlarında, Bayar ve Menderes’e yapmak zorunda kaldığı îkâzlarla gerçek olmuştur.

 

Kaynak: Kapsamhaber

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.