Karizma Haber-karizmahaber.com

Yeşil Sol Başkanı Van Oijk: Türkiye’de özgürlükleri kısıtlama eğilimi var

Yeşil Sol Başkanı Van Oijk: Türkiye’de özgürlükleri kısıtlama eğilimi var
07 Mart 2015 - 12:30

LAHEY – Hollanda’nın önde gelen muhalefet partilerinden Groen-Links (Yeşil Sol ) Başkanı Bram van Oijk, basına yönelik baskılara işaret ederek,” Türkiye’de özgürlükleri kısıtlama eğilimi var.” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Bram van Oijk, basın ve fikir özgürlüğünün önemine değindi. Groen-Links Başkanı, ” Basın ve fikir özgürlüğü, hür bir toplumun temelidir. Bunların pazarlık konusu dahi yapılamayacağını Türkiye’ye açıkça ifade etmemiz gerekiyor.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittikçe otoriteleştiğini belirten Van Oijk, ” Türkiye’de ifade özgürlüğünün çantada keklik olmadığını görüyorum. Özgürlükler evrenseldir ve bundan dolayı kimsenin ‘ama Türkiye’de, Almanya’da veya Hollanda’dan farklı bir durum var’ demeye hakkı yok.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yeşil Sol Parti Başkanı Bram van Oijk, Ankara ile ilişkileri iyi olan Hollanda Hükümeti’nin, Türkiye’de gördüğü insan hakları ihlallerine karşı muhataplarını uyarması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de hükümeti belirleme görevinin Türk halkında olduğunu vurgulayan Bram van Oijk ” Fakat evrensel insan haklarına aykırı politikalar sürdükçe, Türk yetkililerini uyarmak da biz siyasetçilerin görevidir.” ifadesini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.