Karizma Haber-karizmahaber.com

Rusya’nın en güçlü 100 kadını

Rusya’nın en güçlü 100 kadını
10 Mart 2015 - 1:15

MOSKOVA – Rus Ekho Moskvı radyosu, Interfax ve Newsru haber ajanslarının katkıları ile Rusya’nın en etkili 100 kadınını belirledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile yapılan çalışmaya göre Rusya’nın en güçlü kadını Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko oldu.

Rusya’nın en güçlü kadını Matviyenko 20 üzerinden 12,81 puan aldı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina 12,56 puanla ikinci güçlü kadın olurken, 12,08 puan alan Başbakan Yardımcısı Olga Golodets listeye üçüncü sıradan girdi.

Rusya’nın güçlü kadınlarını erkeklerden oluşan bir uzman grubu belirledi. Listede siyasi isimlerin yanı sıra girişimciler, iş kadınları, gazeteciler, yazarlar, sanatçıları ve sporcular da yer aldı. Siyaset, iş dünyası ve yönetimde karar mercilerinde etkin olmaları sıralamada dikkate alındı.

Muhalif isimlerden Aleksey Navalnı’nin eşi Yulia Navalnaya listeye 67’inci sıradan girerken, Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya Rusya’nın en güçlü 86’ıncı Rus kadını oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.