Karizma Haber-karizmahaber.com

Romanya’daki polislerin iade davasında Türkiye’den iki şahit dinlenecek

12 Mart 2015 - 23:31
Romanya’daki polislerin iade davasında Türkiye’den iki şahit dinlenecek

Türkiye’nin böcek davasından iadesini istediği ve Romanya’nın Temeşvar şehrinde tutuklu bulunan eski polis memurları Sedat Zavar ve İlker Usta dün savunmalarını yapmaya başladı.

İddianamenin maddi delilden yoksun ve kurgularla örülü bir senaryo olduğunu kaydeden Sedat Zavar’ın savunması tercümede yaşanan yetersizlik yüzünden yarım kaldı. Duruşmanın yeminli tercüman eşliğinde yapılması ve savunma avukatlarının teklif ettiği Türkiye’den iki şahidin dinlenmesi karara bağlandı. Bir sonraki duruşma 20 Mart’ta yapılacak.

Şubat ayı başında Romanya’nın Nadlac sınır kapısında yakalanan eski polis memurları Sedat Zavar ve İlker Usta’nın Temeşvar Temyiz Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam edildi. Dün yapılan ikinci duruşmada Sedat Zavar savunmasını yaptı.

İddianamenin hiçbir somut delile dayanmadığını kaydeden Zavar, hazırlayanların kafalarında kurguladıkları bağlantılarla bir örgüt şeması oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Şahsı lehinde ifade veren 6 kişinin ifadelerinin iddianameye konmadığını belirten Zavar, “Sadece bir kişinin ‘beni güvenlik görevlisi sandığını, sonrasında polis olduğumu anladığı’ şeklindeki ifadesi bile değiştirilerek; ‘Sedat Zavar bize kendini güvenlik görevlisi olarak tanıttı.’ olarak iddianameye konulmuştur.” dedi.

14 yıldır kullandığı telefonun iddianamede gizli bir telefonmuş gibi gösterildiğini vurgulayan Zavar, “Bu telefon herkesin bildiği ve resmi kayıtlarda da adıma kayıtlı telefonumdur. 10 yıldır yanımda çalışan iş arkadaşlarımla elbette telefonumla görüşmem kadar doğal bir şey olamaz. Kim iş arkadaşlarıyla görüşmüyor?” diye sordu.

Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık soruşturmasından 4 gün sonra görev yerinin değiştirildiğini hatırlatan Sedat Zavar, 2011 yılında yaşanmış böcek olayının uzun süre bekletilip, bu soruşturmalar sonrasında davaya dönüştüğüne dikkat çekti.

2011’de istihbarat dairesinde teknik şubede görevli olduğunu hatırlatan eski polis memuru Zavar, o dönemde yaşananları şöyle anlattı: “Görevimiz başbakanın, bakanların dinlenmesinin önlenmesi, haberleşme jammer görevi ve teknik araç donanımlarını sağlamaktı. Başbakanlık danışmanı ve MİT görevlileri aynı yerde bizden daha sonra arama yaptılar; ancak hukuka uygun olmayan şekilde hiçbir güvenlik görevlisi yada kayıt altına alınmadan kapıları kilitleyerek yapılan aramada bir cihaz buldular ve o cihazı yerinden sökerek aldılar. Böyle bir prosedür yanlıştır. Bulunan cihaz yerinden sökülmez, kırılmaz, inceleme için gerekli işlemler yapılır. Üstelik böyle bir güvenlik taraması güvenlik görevlileri eşliğinde yapılır. Kamerayla kayıt altına alınır.”

“OLMAYAN HESABIMDAN FATURA ÖDEMİŞİM”

Yerinden çıkarılan ve kırılan cihazın kendilerinin başbakanlık binasında olmadığı bir zaman diliminde konduğunun TÜBİTAK tarafından tespit edildiğini kaydeden Sedat Zavar, emniyet envanterinde yer almayan cihazın kendileriyle ilişkilendirilmeye çalışıldığını şu sözlerle anlattı: “İddianamede benim hesabımdan firmaya para aktarıldığı yazılmış; ancak benim bugüne kadar banka hesabım olmadı, kredi kartım bile olmadı. Aynı iddianamede bir arkadaşımın firma ile yaptığı mail trafiğine yer verilmiş, ancak bu arkadaş işi dolayısıyla birçok firma ile görüşüp teknik ekipman alımı yapan bir arkadaşımdır. İddianameye sadece bir firma ile görüşmüş gibi yansıtılan mail trafiği gerçeği yansıtmamaktadır. Arkadaşımın işi gereği birçok firmayla görüşmesi vardır ve bunların hepsi iddianameye konulmamıştır. Sadece biri oradan çekilip sanki sadece o firma ile görüştüğü kanısı uyandırılmak istenmiştir. Zaten o firma ile bir alım da gerçekleştirilmemiştir.”

Eski polis memuru Sedat Zavar, ifadesine devam ederken tercüman krizi yaşandı. Tercüman, Zavar’ın ifadelerini Romenceye çevirmekte zorlanınca sanık avukatları tercümanın değiştirilmesi talebinde bulundu. Savcının karşı çıkmasına rağmen hakim gelecek duruşmada yeminli tercümanın hazır edilmesine karar verdi. Duruşma hakimi, sanık avukatlarının, Türkiye’deki davada adil yargılama ilkesinin çiğnendiği ve zanlılara psikolojik işkence yapıldığına dair iki şahidin dinlenmesi talebini de uygun buldu.

Bu arada davanın gidişatına dair açıklama yapan Temeşvar Temyiz Mahkemesi Sözcüsü Christian Pup, “Söz konusu iki kişi kendi ülkelerinde verilen bir tutuklama kararı üzerine tutuklandılar. Ne kadar gerçekçi bir suçlamayla karşı karşıya olduklarına, duruşmalardaki ifadelerden sonra mahkeme heyeti karar verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

DAVA AİHM’NİN TAKİBİNDE

Öte yandan iki eski polisin siyasi sığınma ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları bireysel başvuru süreçleri devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı’nın reddettiği sığınma başvurusunu avukatlar mahkemeye götürdü. Dava, Temeşvar Adliyesi’nde 18 Mart’ta görülecek. AİHM yetkilileri ise sanık avukatlarına yazdıkları yazıda, sürecin takipçisi olduklarını kaydederek, söz konusu kişilerle ilgili her türlü gelişmenin taraflarına bildirilmesini istedi.

20 Mart’ta yapılacak duruşmada, yeminli tercüman ve iki şahit hazır bulunacak. Ayrıca, diğer polis memuru İlker Usta savunmasını yapacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.